Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?

Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir? Asgari Ödeme Tutarı Azalır mı? Detaylar için…

0
279
Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?

Birçok kredi kartı kullanıcısının merak ettiği şeylerden birisi de kredi kartı borcunun asgari tutarının nasıl hesaplandığıdır. Asgari tutar her bankada farklı oranlarda hesaplanabilir, standart bir kuru ya da oranı yoktur. Tamamıyla bankanın isteğinde olan bir oran belirlenir ve bu oranı müşterinin ödemesi beklenir. Asgari tutar ödendiğinde banka borcunuzu ödemiş gibi davranır ve kartınızı kullanmaya devam edersiniz. Ama asgari tutar dışında kalan borç diğer ayın ekstresine faiziyle birlikte yansıtılacaktır. Bankaların asgari tutar üzerinden ödeme almalarının en temel etkeni de tam olarak budur. Milyonlarca kredi kartı kullanıcısının olduğu var sayılırsa her kullanıcı birkaç lira faiz ödediğinde her ay milyarlarca lira bankalara kazandırılır.

Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?

Asgari ödeme tutarı bir aya ait borcunuz için bankaya en az ne kadar ödemeniz gerektiğini gösteren tutardır. Bu tutara bakarak en az ne kadar ödemeniz gerektiğini görebilir ve tutar üzerinden işlem yapabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ekstrenizi elinize alıp asgari ödeme tutarına bakmak olacaktır. Kredi kartınızı yeni kullanmaya başladıysanız genel olarak asgari ödeme tutarı yüzde kırk olarak belirlenir. Fakat bu oran her banka için geçerli değildir. Örneğin; Kuveyt Türk Katılım Bankası kredi kartı müşterilerinden asgari ödeme tutarı olarak borcun tamamını ödemelerini talep eder. Bu oran değişebilir, bankalara göre artıp azalabilir.

Asgari Ödeme Tutarı Azalır mı?

Bazı durumlarda bankalar müşterilerinin kredi kartına ait olan asgari ödeme tutarında değişikliğe gider. Bu değişiklik genel olarak aşağı doğru olan bir değişikliktir. Eğer borcunuzu düzenli olarak ödüyorsanız ve ödeme gününü geçirmiyorsanız bir sene sonra asgari ödeme tutarı yarı yarıya düşer. Bu da bankaya çok daha az para ödemenizi sağlayacaktır. Ama bu durum olumlu değil, olumsuzdur. Çünkü asgari ödeme tutarı dışında kalan ve diğer aya devreden bakiye üzerinden daha fazla faiz ödemek zorunda kalırsınız. Bu da sizleri mağdur eder ve çok paranızın çıkmasına sebep olur. Bu nedenle kredi kartı kullanırken yapılması gereken en doğru hareket borçları düzenli olarak ödemek ve bankalara faiz ödememektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here