Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Banka Hesabı Nasıl Açılır? Banka Hesabı Açmanın Şartları Nelerdir? Faiz Hesabı Nedir? Vadeli Hesap Nedir? Detaylar için…

0
306
Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalar paranızı saklayabileceğiniz ve değerlendirebileceğiniz en iyi yerlerdir. Fakat bankaya para yatırmak ve paranızı emanet edebilmek için öncelikle bir banka hesabı açmanız gerekir. Banka hesabı açmak oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için kimlik belgenizle beraber herhangi bir şubeye gitmeniz gerekir. Şubeye gittiğinizde sizlere banka personeli yardımcı olur ve hesabınız açılır. Banka hesabının yanı sıra sizlere bir de kart verilir. Bu kart hesabınıza ulaşmanızı sağlayacak olan karttır. Bu kart sayesinde paranızı Atm aracılığı ile sorunsuz bir şekilde çekebilirsiniz. Eğer isterseniz sizlere bir de hesap cüzdanı verilir. Hesap cüzdanı bir kâğıt olmakla beraber hesabınızdaki akışın elle tutulur bir hale getirilmesine verilen addır.

Faiz Hesabı Nedir?

Paranızı bankaya yatırıp değerlenmesini istiyorsanız faiz hesabı açmanız ve paranızı da bu hesabın içine koymanız gerekir. Faiz hesabı bilinen adıyla vadeli hesaptır. Dolayısıyla faiz hesabı açmak istiyorsanız bankaya gittiğinizde vadeli hesap açmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bankaların sizlere verdikleri faiz bankadan bankaya göre değişir ve buna da oran denir. Bu nedenle sıkıntı yaşamadan en yüksek oranlı bankaya para yatırmak için küçük çaplı bir araştırma yapmak gerekir. Bu araştırma neticesinde en iyi oranlar karşılığında hesabınızı açar ve paranızı değerlendirirsiniz. Vadeli hesaplar hangi vadede para koyarsanız o kadar fazla para kazanabileceğiniz hesaplardır. Eğer paranızı daha uzun süreliğine hesaba yatırırsanız alacağınız para da o miktarda artacaktır. Paranızın tam olarak faize binmesi için söz verdiğiniz vade boyunca parayı bankadan çekmemeniz gerekir.

Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli hesap paranız sayesinde para kazanabileceğiniz hesaba verilen addır. Birçok bankanın özellikleri arasında vadeli hesap özelliği de vardır. Fakat katılım bankaları vadeli hesap açmazlar. Çünkü faiz dinen haramdır ve katılım bankaları da dini usullere göre hareket etmenizi sağlar. Eğer bu anlamda kendinize uygun bir banka arıyorsanız katılım bankalarını tercih edebilirsiniz. Katılım bankaları sayesinde de paranızdan para kazanabilirsiniz. Burada değişen tek şey katılım hesabı açmak olacaktır. Katılım hesabı açarak bankanın değerlendiği kadar sizlerin de parasının değerlenmesini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here