Banka Kara Listesine Düştüyseniz Bunları Gözden Kaçırmayın!

Banka Kara Listesine Düştüyseniz Bunları Gözden Kaçırmayın! Banka Kara Listesinden Çıkmak İçin Neler Yapmalıyız? Detaylar İçin… |

0
982
Banka Kara Listesine Düştüyseniz Bunları Gözden Kaçırmayın!

Banka Kara Listesine Düştüyseniz Bunları Gözden Kaçırmayın!

Bankalar profesyonel olarak çalışan finans kurumlarıdır. Gerekli şartları taşıyan müşterilerine ihtiyaç duydukları zamanlarda, ihtiyaç duydukları miktarlarda para verirler. Bankalarda para üzerinden para kazandıkları için geri ödemelerinin yapılması bankalar için çok önemlidir. Çünkü bankanın içindeki o görünmez çarkı döndüren sistemde müşterilerden gelecek olan geri ödemelerin yeri önemlidir. Bankanın beklediği geri ödemelerin hiç yapılmaması ya da zamanında yapılmaması bankanın kendi içinde birçok soruna yol açmaktadır. Bu tür problemlerin önüne geçmek isteyen banka kuruşları da müşteriler tarafından yapılacak olan geri ödemelerin tarihlerinde hassas davranmaktadırlar.

21. yüzyılın hastalığı olan tüketim çılgınlığının sonucunda bankalarla sorun yaşayan insanlar vardır. Bankalardan gerek kredi kartları gerekse de krediler gibi yöntemlerle borç para alınabilmektedir. Ancak bankalar müşterinden bunların düzenli şekillerde ödenmesini beklemektedir. Banka müşterinin bir kısmı ise bankaların bekledikleri bu düzenli ödemeleri yapamamaktadır. Bankalarında ödeme tarihleri ile ilgili çok sıkı yaptırımları vardır. Örneğin son ödeme tarihi geçmiş bir borca gün aşırı belli bir miktar faiz oranı işlenmektedir. Bu da banka müşterisi için dezavantajlı bir durumdur. Çünkü ödeyeceği borç daha az iken ödeyemediğinden ceza faizi işlenerek ödeyeceği miktar artmaktadır. Buna ek olarak da bankalarla sık sık sorun yaşayan insanlar için kara liste uygulaması vardır.

Bankalar geri ödemede sorun yaşadıkları müşterileri için kara liste uygulamasını başlamıştır. Kredi kartı borcu ya da kredili başka bir banka işlemi sonucunda ödemelerini sürekli geciktiren ve bankaların uyarılarına karşı hala ödeme yapma problemleri çıkan müşteriler kara listeye alınmaktadır. Kara listeye giren bir müşteri söz konusu olan borcunu tamamen ödemiş olsa bile kara listeden çıkmak çok kolay değildir. Soruna sebep olan borç tarihinden itibaren 5 yıl boyunca kayıtlar silinmez ve bu süre boyunca aynı bankayla yeniden çalışılması çok zordur. Ancak herhangi bir bankadan kredi ya da kredili bir işlem yapıldığında en az 1 yıl boyunca bir kere bile gecikme ve aksama olmadan ödeme yapılması gerekmektedir. Kanun takibinin 5 yılın sonunda kalkması ile kayıtlar silinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here