Bankalardan Fon Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Bankalardan Fon Alım Satımı Nasıl Yapılır? Bankalardan Aldığımız Fonlar Nasıl Satılır? İşlemler Nasıl Gerçekleşir? Detaylar için…

0
314
Bankalardan Fon Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Yetkili kuruluşlarca, katılma belgesi karşılığında yatırım sahiplerinden toplanan kaynakların, çeşitli sermaye piyasası araçlarına dağıtılarak değerlendirilmesini sağlayan işlemlere Yatırım Fonu denir. Ülkemizde yürürlükte bulunan mevzuata göre Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin almak şartıyla bankalar, aracı kurumlar, sigorta şirketleri, emekli ve yardım sandıkları yatırım fonu kurabilirler. Bu yazımızda da bankalardan nasıl fon alınır, satılır konusunu ele alacağız.

Bankalardan Fon Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Yatırımcıların, yatırım fonları satın alması için Sermaye Piyasa Kurulunun iznine tabi olmuş ve fon alıp satmada aracı kurum olan bankalar, yatırımcıların en çok tercih ettiği aracı kurumlardır. Bunun en önemli sebebi, yatırımcıların bankalara olan güveni ve fon işlemleri ile ilgili değişiklikleri bankaların internet sitelerinden anında takip edebilmesidir. Bankalardan fon almanın en ideal yolu bankaların internet siteleridir.

Bankalardan fon alabilmek için öncelikle bir yatırım hesabınızın olması gerekmektedir. Yine bankalardan kredi kartı ile de yatırım fonu alabilmeniz mümkündür. Çalışmış olduğunuz bankanın internet bankacılık sistemine giriş yapıp yatırım sekmesi bölümüne gelmelisiniz. Yatırım sekmesinde yer alan yatırım seçenekleri arasında Yatırım fonları seçeneğini işaretlemeliyiz. Açılan sayfada A tipi veya B tipi fonlarından hangisini almak istiyorsanız o bölümü seçmelisiniz. Karşımıza çıkacak fon çeşitlerinden hangisi istiyorsanız satın alabilirsiniz. Tabi satın almadan önce alacağınız fonun özelliklerini, vade süresini, vergilendirilmesi, bankanın alacağı komisyon işlemlerini, fonun geçmiş istikrarını tabloları inceleyerek karar verebilirsiniz. Ayrıca ne kadarlık fon almak istediğinizi, fonun alış değerini ve fona katılım oran bilgisine sahip olabilirsiniz. Katılım oranı birim pay başına düşen opsiyon miktarı olup ödeme opsiyon için kalan paranın opsiyon fiyatına bölünmesiyle bulunan miktardır ve bu oran fonun elde edebileceği getiriye yatırımcının katılma oranını belirtir. Örneğin 100 TL’lik bir fon 94 TL’si ile devlet tahviline yatırım yapar ve geri kalan 6 TL ile opsiyon alırsa; opsiyon fiyatının 12 TL olduğu durumda katılım oranı 6/12=%50 olur. Kazanılan olası getiri %50 ile çarpılarak anaparaya ek olarak kazanılacak miktar bulunur. Bankalardan alınacak fonların yönetimi bankanın kontrolü altındadır.

Banka sizin adınıza fon hareketlerini takip eder. Alınacak fonları tek bir sermaye aracına değil birçok sermaye aracına paylaştırır ki risk oranını azaltır. Bankaların fon yöneticiliği almış olduğu ücret sabit olmayıp bankadan bankaya değiştiğini bilmenizi isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here