Bankaların Havale Ücretleri

Havale Nedir? Bankaların Havale Ücretleri Ne Kadar? Her Bankanın Havale Ücreti Birbirinden Farklı mı? Detaylar için…

0
245
Bankaların Havale Ücretleri

Havale Nedir?

Bankaların bizlere hizmette sınır tanımayan birçok kolaylık sağladığı günümüzde en popüler işlemlerinin başında havale işlemi gelmektedir. Bir çoğumuz havale işlemi nedir, ne değildir konusuna vakıfız, ancak yine de kısaca üstünden geçmekte fayda var.

Havale işlemi, para alma ve para gönderme yöntemlerinin başında gelir. Yani, aynı banka üzerindeki bir hesaptan, başka bir banka hesabına para gönderme işlemi olarak tanımlayabiliriz. Havale işlemi her bankada yapılabilen bir işlemdir. En çok ilgili bankanın web sitesinden, mobil uygulamalarından ve ATM lerden yapılmaktadır. Her bankanın havale işlem uygulaması farklılık göstermektedir. Tabi dolayısı ile bu durum havale ücretleri içinde geçerlidir. Yani tüm bankaların havale ücretleri değişik oranlardadır diyebiliriz. Ancak bu oranlar arasında çok fazla fark olmadığına da belirtelim.

Bankaların Havale Ücretleri

Bankaların havale işlem uygulamalarında, havale ücretlerinde farklılıklar olduğu gibi, her bankanın havale saatleri de farklı farklıdır. Genellikle 08:00 – 17:00 saatleri arasında olmakla birlikte bazı bankalarda bu durum, 12 saat hatta 24 saat olarak esnemektedir. Gördüğünüz gibi bankalardaki işleyiş aynı gibi görünse de, küçük farklılıklar olabiliyor. İşlem uygulamalarından tutun da, işlem gün ve saatleri, işlem ücretleri gibi her uygulama değişiklik gösterebiliyor. Bankaların farklılık gösteren işlem seçenekleri tabi ki biz tüketicilere yarıyor. Rekabetten ve seçilme çabasından kaynaklı bu alternatifi bol işlem uygulamalarından hangisi bizim için daha iyiyse, seçip işlemlerimizi ilerletebiliyoruz. Tüm bankaların havale ücretlerinin faklı olduğunu belirtmiştik. Bankalar arası havale ücretlerinde öyle afaki farklılıklar yok diyebiliriz. Hatta bazı bankalar, hesaptan hesaba yapılan havale işlemlerinde herhangi bir ücret talep etmiyor. Ancak, hesaptan isme yapılan havale işlemleri istisnasız her bankada ücretsiz yapılmayan bir işlem.

BDDK’nın yayınladığı bankaların müşterilerinden aldığı bankacılık hizmet bedellerinin karşılaştırmalı olarak hazırlanmış listesinde tutarların birbirine yakın olduğu görülmektedir. Aslında bu listenin hazırlanış sebebi, vatandaşın alacağı hizmet için bankalar arası bir kıyas yapma fırsatı bulması ve kendisi için en uygun bankayı seçmesi içindir. Yazımızdan anlaşılacağı üzere tüm bankaların havale ücretleri arada çok büyük farklar olmamak kaydıyla çeşitlilik gösterir. Bize düşen gerekli araştırmayı yapıp bütçemiz için uygun olan seçeneğe yönelmek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here