Bankaların Kara Listeden Çıkmak

Kara Liste Nedir? Bankaların Kara Listesi Neden Önemli? Bankaların Kara Listeden Çıkmak ve tüm detaylar için…

0
311
Bankaların Kara Listeden Çıkmak

Kara Liste Nedir?

Bankalardan daha önce alınan kredilerin olumsuz sonuçlar doğurabilecek kayıtlarına insanlar arasında bankaların kara listesinde olmak denir. Kara liste diye tek tek yazılan bir liste yoktur aslında, yani Bankalarından Kara Listesinden Çıkmak da gerekmemektedir. Burada kastedilen durum bankalardan daha önce alınan kredilerin olumsuz ödeme durumları ile kredi puanımızın hayli düşük 0 ila 799 arasında bulunması demektir. Tabi ki nakit para herkesin günümüzde ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Özellikle de krediye başvurulmasının temel nedeni acil yüklü bir miktarda olan nakit para ihtiyacıdır. İşte o kredi başvurularında kredinin karar zamanının bekletilmesi yahut reddedilmesi ise halk arasında kara liste olarak geçmektedir.

Bankaların Kara Listeden Çıkmak

Aslında durum şöyledir ki kişilerin tek tek isimlerinin bulunduğu ve kredi verilmemesi gereken insanlar diye isimlendirilen bir liste tabi ki yoktur ve tabii bankaların kara listesinden çıkmak diye bir şey de yoktur. Yalnızca Merkez Bankası tarafından tutulan, kişinin daha önce aldığı kredi kartı ve kredi ödemelerinin kayıtları bulunmakta ve bu kayıtların olumsuz olması halinde veri tabanında kredi puanının hayli düşük olması halidir. Yani basitçe anlatmak gerekirse ödediğiniz her kredi kartı yahut kredi taksiti, bankalara olan hesaplarınız ve borçlarınız ve başvurduğunuz diğer kredilerin de talepleri olarak tüm verileriniz isminizin altında bir klasör halinde bulunmaktadır. Kredi için başvurduğunuz bankanın bu dosyayı incelemesi üzerine alacağı karar ile kredi talebiniz düşünülüp kabul yahut ret edilmektedir.

Tabii borçlarınız vs. dolayısı ile bu listeye girmişseniz ve acil kredi ihtiyacına ihtiyaç duymuş ve çıkmanın yollarını arıyor iseniz cevap aslında çok basittir. Geçmişe dönük tüm faiz ve borçlarınızı temizlemeniz gerekmektedir. Bunun sonucu Merkez Bankası sizin en son borcunuzun da ödemesini yaptığınız günü milat sayıyor ve daha sonraki 5 sene boyunca her ihtimale karşın isminizi yine de bekletiyor. Eğer bu 5 sene içerisinde de borç ve faizleriniz konusunda bir aksatma ve benzeri yaşamaz iseniz kaydınız siliniyor ve böylelikle temiz bir finansal sicile sahip oluyorsunuz yani halk tabirince bankaların kara listesinden çıkmak olayını tamamlamış oluyorsunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here