Bankaların Pos Cihazı Komisyonları!

Bankaların Pos Cihazı Komisyonları! Bankaların Pos Cihazı Komisyon Oranları Ne Kadardır? Detaylar İçin…

0
1455
Bankaların Pos Cihazı Komisyonları!

Bankaların Pos Cihazı Komisyonları!

Yeni işletme açacak girişimcilerin sorunlarından biri de bankaların kredi kartı ödemelerinin yapılması için işletmeciye sağladığı POS cihazlarından aldığı komisyonlardır.

Günümüzde yaygınca kullanılmakta olan kredi kartları, işletmecilerin de büyük bir sorunudur. Çünkü kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, banka işletmeciden komisyon almaktadır. Bazı araştırma şirketlerinin yaptığı anketlere göre alışverişe çıkan insanların yüksek oranda kredi kartıyla alışveriş yapmakta olup, bir mağazaya girerken ceplerindeki kredi kartına ait taksit seçeneklerine göre alışveriş yapmanın daha avantajlı olduğunu düşünmektedirler. Yapılan alışverişlerin yüzde 75’i kredi kartı ile yapıldığı düşünülürse, bankaların POS cihazlarından aldığı komisyonlar işletmeler için ne denli önemli anlaşılacaktır. Bir de bankaların müşterilerine sunduğu kredi kartlarıyla alışverişlerde sağladıkları puan avantajını göz önüne alırsak, kredi kartı kullanımının gün geçtikçe artması işletmelerde POS cihazları zorunlu hale getirmektedir.  İşletmecilere POS cihazı imkanı sağlayan bazı bankalar vardır. Örnek olarak TEB bankasının verdiği komisyonları ele alalım.

TEB de diğer bankalar gibi işletmeciden bazı bilgiler ister ve her işletmeye ayrı olacak şekilde kendine özel bir komisyon oranı belirler. Yani her işletme için aynı komisyon oranları geçerli değildir. Böylece bankanın işletmeden isteyeceği bilgiler doğrultusunda aylık taahhüt edilen ciro ve bu taahhüt için verilen taahhüt süresine göre komisyon oranlarını belirler. İşletme, eğer taahhüt miktarı 2.000 TL ise, 12 ay taahhütte  %5.2, 24 ay taahhütte %4.7 ve 36 ay taahhütte %4.2 civarında bir komisyon oranı ile karşılaşacaktır. Eğer taahhüt miktarı 3.000 TL ise, 12 ay taahhütte %4.4, 24 ay taahhütte %3.8 ve 36 ay taahhütte %3.4 civarında bir komisyon oranı ile karşılaşacaktır. Eğer taahhüt miktarı 8.000 TL ise, 12 ay taahhütte %2.6, 24 ay taahhütte %2.4 ve 36 ay taahhütte %2.1 civarında bir komisyon oranı ile karşılaşacaktır. Eğer taahhüt miktarı 12.000 TL ise, 12 ay taahhütte %2, 24 ay taahhütte %1.8 ve 36 ay taahhütte %1.1 civarında bir komisyon oranı ile karşılaşacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here