Basit Faiz ve Bileşik Faiz Nedir?

Basit Faiz ve Bileşik Faiz Nedir? Basit Faiz ve Bileşik Faiz Formülleri Nelerdir? Arasındaki Farklar Nelerdir? Detaylar için…

0
568
Basit Faiz ve Bileşik Faiz Nedir?

Basit Faiz Nedir?

Basit Faiz, yatırım sahibinin bankaya yatırmış olduğu ana para üzerinden hesaplanan faiz türüdür.

Bileşik Faiz Nedir?

Bileşik faiz ise, vade süresince bir dönemde kazanılan faizin, ana paraya eklenerek diğer döneme o paranın ana para olarak devam etmesidir.

Finans sektörünün en temel kavramlarından biri faizdir. Devletlerin, kurumların ve bireylerin borçlanırken katlandığı maliyet olan faizin piyasalar için yararlı mı zararlı mı tartışması devam etsin, faizi sevsek de sevmesek de niye sevip sevmediğimizi daha iyi anlatabilmek için, faizi bilmemiz yararlı olacaktır.

Faiz temel olarak kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlardan ilki basit faiz, ikincisi bileşik faizdir.

Basit Faiz

Basit faiz; yatırımcının yatırmış olduğu ana para üzerinden hesaplanan faiz türüdür. Örnek olarak; yatırımcının elinde 500 TL para var ve bu parayı a bankasına yıllık yüzde %10 faiz üzerinden bir yıllığına yatırmıştır. Yatırımcı vade sonunda 550 TL olarak bu parayı geri alacaktır. (Hesaplamalarda stopaj vergisi göz ardı edilmiştir.

Basit faiz hesaplamasını formül olarak şu şekilde gösterebiliriz;

Alınacak faiz = Yatırılan ana para*Faiz Oranı*Vade

Buradaki vade kavramı, yatırdığımız vade seçeneğine göre farklılık gösterebilir. Bir yıllık yatırır isek vade 1, altı aylık yatırır isek ½, üç aylık yatırır isek ¼ şeklinde olacaktır.

Bileşik Faiz

Bileşik faiz ise, vade süresince bir dönemde kazanılan faizin, ana paraya eklenerek diğer döneme o paranın ana para olarak devam etmesidir. Örnek olarak; yine yatırımcının elinde 500 TL var diyelim. Yine bu parayı a bankasına yüzde %10 faizle bu sefer beş yıllığına bileşik faize yatırmıştır. İlk yıl sonunda 50 TL faiz alacak olan yatırımcı, ikinci yıl ana parası 550 TL olarak güncelleneceğinden ikinci yıl sonunda 55 TL faiz alacaktır. 3.yıla ana parası 605 TL olarak girmiş olacaktır.

Bileşik faiz hesaplama formülünü ise şu şekilde gösterebiliriz;

Vade Sonu Toplam Ana para = Yatırılan Anapara X (1 + Faiz Oranı) Vade şeklinde gösterilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here