Devletin Öğrencilere Yaptığı Eğitim Yardımları!

Devletin Öğrencilere Yaptığı Eğitim Yardımları! Devletin Öğrencilere Yaptığı Eğitim Yardımlarından Nasıl Yararlanılabilir? Detaylar İçin…

0
1632
Devletin Öğrencilere Yaptığı Eğitim Yardımları!

Devletin Öğrencilere Yaptığı Eğitim Yardımları!

Eğitim oldukça önemli bir konudur ve devletin bu konuda yaptığı teşvikler, özellikle finansal olarak günümüzde çok fazla artmış durumdadır. Eğitim alanında da yaptığı düzenlemeler ile bu desteklerini arttırmıştır. Başlıca olarak lise eğitimi görenlere, ön lisans ve normal lisans eğitimi görenlere verdiği burs ve kredilerinin yanında Kredili Yurtlar Kurumu da mevcuttur. Ek olarak bunun yanında yüksek lisans eğitimi ve doktora gören öğrencilere de finansal desteğini burs ve kredi olarak iki seçenekte sağlamaktadır.

Devlet, lisede eğitim gören öğrencilere maddi yardım sağlamak amacıyla Devlet Parasız Bursluluk Sınavı düzenlemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte hazırlanan bu sınav, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsamakta. Bunun sonucunda ise yüksek derecedeki liste öğrencilerine buna göre ekonomik olarak yardım sağlamaktadır. Ekonomik olarak bunun yanında devlet yurdu yardımları da ortaokul ve lise öğrencileri için bir avantaj olarak görülmektedir. Üniversite öğrencileri için de burs ve kredi yardımı yapılmaktadır. Burs için başvuran öğrencilerin gelir durumlarına ve aile yapılarına bakılarak geri ödemesiz finansal bir yardım yapan devlet ayrıca kredi de verebilmektedir. Kredi sisteminde ise öğrencinin ön lisans da dahil olmak üzere tüm lisans dönemi süresi boyunca yaptığı finansal yardım bulunmaktadır. Bu sistemde ise burs ödemesine kıyasla geri ödeme yapılmaktadır. Bu burs ve kredi sistemi her yılın başında miktar olarak artmaktadır.

Kredili Yurtlar Kurumu’nun sağladığı devlet yurtları ise devletin öğrencilere yaptığı eğitim yardımlarının arasındadır. Ülkemizde üniversite öğrencilerinin birçoğunun kullandığı bu devlet yardımı, diğerlerine kıyasla gayet kullanışlı ve daha ucuz maliyetlidir. Ayrıca yüksek lisans eğitimi gören öğrenciler de burs ve kredilerden yararlanabilmektedir. Bunun için devlete başvurmalıdır ve yüksek lisans gördüğüne dair eğitim belgesi ile ihtiyacına göre devletin kararı ile burs ya da geri ödemeli kredi kazanma şansına sahip olabilir. Yüksek lisans için devletin yaptığı finansal yardımlar, lise, ön lisans ve lisans öğrencilerine yaptığı yardımlardan daha fazla miktardadır. Bununla birlikte doktora eğitimi görenlere de yüksek lisans öğrencilerine verilen miktar daha fazladır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here