Erken Kredi Ödeme Cezası Nedir?

Erken Kredi Ödeme Cezası Nedir? Hangi Durumlarda Erken Kredi Ödeme Cezasına Tabi Olursunuz? Tüm detaylar için…

0
244
Erken Kredi Ödeme Cezası Nedir?

Konut kredileri, bireysel ihtiyaç kredilerinden farklı bir ödeme sistemine sahip. Bu krediden faydalanan kişiler bankalar tarafından “dosya masrafı” adı verilen bir bedeli ödemeye tabii tutuluyor. Mevcut miktarın 1000’de 2’si olarak belirlenen dosya masrafı kredi çeken kişiden taksitlere bölünerek alınıyor. Ancak birçok kişi bu masrafın kendilerini mağdur ettiğinden şikâyetçidir.

Erken Kredi Ödeme Cezası Nedir?

Aldığınız krediyi ne kadar uzun bir vadede öderseniz o kadar faiz işleyecektir. Faiz oranı vadeler azaldıkça azalır ve kısa bir süre sonra nakit olarak geri ödenen kredi göze batmayacak bir faize sahip olur. Ancak dosya masrafı burada bir teferruat yaratıyor. Erken kredi ödeme cezası nedir araştırarak konut kredilerini geri ödemek için bir plan oluşturulabilir.

Belirtildiği gibi mevcut dosya masrafı belli taksitlere bölünerek tahsil ediliyor. Ancak erken ödeme durumunda kişi dosya masrafını ödemeden borcu kapatabilmektedir. Eski Tüketici Kanunu’nda bankalar bu masrafı kişiden tahsil edebiliyorlardı. Borcun dosya masrafı olmadan kapatılması hâlinde bir ceza işliyor ve kişi ödemiş olduğu borcunun 1000’de 2’si oranındaki dosya masrafını her koşulda ödemek zorunda kalıyordu.

Söz konusu yaptırım tüketici dernekleri tarafından büyük bir tepki gördü. 2014 yılında çıkarılan bir kanundan sonra dosya masrafları geri iade edilmeye başladı ve konut kredilerindeki dosya masrafı cezası kaldırıldı. Yani borcu erken kapatan kişiler herhangi bir masraf ödemek zorunda kalmıyor.

28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 nolu kanuna göre bankalar erken ödeme durumunda dosya masrafını temin edemiyor. Ancak bu masraf borcun vadelere bölünerek ödenmesi hâlinde yine mevcut. 36 aya kadar 1000’de 2 olduğu gibi bu vadeyi aşan taksitli ödemelerde daha büyük oranlarda geri ödeme gerekebiliyor.

Eğer erken ödeme yaptığınızda kredi almış olduğunuz banka veya finans kurumu sizden bu cezayı talep ediyorsa yapmanız gereken tek şey erken kredi ödeme cezası nedir araştırmaktır. Nitekim son çıkan kanuna göre bankaların kredi borcunun zamanından önce tam rakamıyla ödenmesi durumunda kişilerden herhangi bir ceza talep etme yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here