Esnaf Sanatkârlar Odası Kredileri Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

Esnaf Sanatkârlar Odası Kredileri Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır? Odaya Kayıt Nasıl Olunur? Detaylar için…

0
274
Esnaf Sanatkârlar Odası Kredileri Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

Esnaf Sanatkârlar Odası kredi Türkiye’de devlet destekli olmaktadır. Devlet bu krediye Halk Bankası aracılığıyla esnaflara vermektedir. Esnaf Sanatkârlar Odası Kredisinin amacı küçük işletmecilere Kredi imkânı sağlayarak daha fazla üretim yapmalarını ve finansal açıdan kendilerini geliştirmelerini sağlamaktır. Öncelikle krediye başvurabilmek için Esnaf ve Sanatkârlar odasına üye olmak gerekmektedir.

Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri Nasıl Üye Olabilir?

Esnaf Sanatkârlar Odası kredisi kullanabilmek için Esnaf ve Sanatkârlar kefalet Kooperatifi’nde üye olmak gerekmektedir. Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi ne üye olan işletmeciler esnaf ve sanatkârlar kooperatifi aracılığıyla Halk Bankası’ndan kredi çekebilecektedir. Kooperatife üye olmak için aranan şartlar şunlardır:

Esnaf ve sanatkâr olmak, esnaf ve sanatkâr siciline kaydı bulunmak, iş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak, aynı zamanda bir başka kooperatif üyeliği ve ortaklığı olmamak şartları aranmaktadır.

Esnaf ve kefalet odası kredi başvurusu şu şekilde işlemektedir:

En başta yazılı olarak kooperatif emmi müracaat edilir. Müracaatlar 15 gün içerisinde değerlendirilerek kabul veya reddedilir. Ortaklığa alınan müracaat edenlerin maliye durumu araştırır ve kooperatif tarafından kefil olunacak belirlenir. Kooperatif Kredi teklifini Halk Bankasına iletir. Halk Bankası ise tekrardan Müracaat eden işletmenin mali durumunu inceler. İncelemeler sonucunda mali durumunda herhangi bir sorun olmayan müracaatçılar kredi kullanmaya hak kazanmış olurlar.

Esnaf Sanatkârlar Odası Kredileri Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

Birçok ihtiyaç kredilerine bakarak faiz oranları çok aşağıdadır. Faiz oranlarının büyük bir kısmını devlet karşılamaktadır. Küçük işletmelerini ve kendini geliştirmek isteyen esnaf Sanatkârlar Odası üyelerine devlet yardımcı olabilmek amacıyla çekilen kredinin faizinin büyük bölümünü kendisi karşılamaktadır. Bunun neticesi sonucunda esnaflar çok az miktarda faiz ödemektedir. Kısa süre içerisinde nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmekteler.

Ayrıca Halkbank esnaflara bunun dışında da uygun faiz oranlarında Kredi vermektedir bu krediler şu şekildedir;

  • Esnaf kefalet Sanatkârlar Odası üyeliği olmaksızın verilen krediler sıfır faizli esnaf kredileri, halk esnaf destek paketleri şeklinde değişik isimler altında Halk Bankası yine devlet destekli krediler vermektedir.
  • Halkbank’ın vermiş olduğu tüm esnaf kredilerinde müşteriler sadece Halk Bankasına kefalet göstermektedir. Kefalet olarak da Esnaf ve Sanatkârlar odasına üye olanlar üye oldukları Kurumu Halk Bankasına kefil olarak gösterebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here