Ev Kredisi Hangi Evlere Verilir?

Ev Kredisi Hangi Evlere Verilir? Kat İrtifakı Var mı? Kredi Çekerken Evin Yaşı da Önemli! Detaylar İçin…

0
1112
Ev Kredisi Hangi Evlere Verilir?

Ev almak için bankaların ev kredisi seçenekleri arasında incelemeler yaparken aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli noktalardan birisi de ev kredisi başvurusunun kabul edilmesi için tek geçerli ölçütün kredi notunuz olmadığı. Peki Ev Kredisi Hangi Evlere Verilir?

Ev Kredisi Hangi Evlere Verilir?

Bankalar kredilendirme yaparken yalnızca kredi notunuza ya da gelir durumunuza değil, satın almak istediğiniz evin bazı özelliklerine de bakarak kredilendirme yapmaya karar verir ya da vermez. Kredi çekerken evin durumu ile ilgili bu önemli noktalara dikkat ederseniz, ev kredisi başvurusu yapmadan önce hazırlandığınız kredi hesaplama ve kredi karşılaştırma çabalarınız da boşa gitmemiz olur.

O zaman “ev kredisi hangi evlere verilir, hangi evlere verilmez?” diye sorulduğunda karşımıza çıkan en önemli kıstasları gözden geçirelim.

Kat İrtifakı Var mı?

Önce “kat irtifakı nedir?” sorusundan başlayalım. Kat irtifakı, evin inşa edileceği ya da edilmiş olduğu arazinin üzerindeki dairelere ait olan hisse tapusu demektir.

Satın almak istediğiniz evin kat irtifakı ya da evin kat mülkiyeti olup olmaması son derece önemlidir. Tapu işlemlerinde şerh, ipotek ya da buna benzer sorunlarla karşılaşmamak için satın almak istediğiniz evin kat irtifakının olması son derece önemli. İskan sahibi olunduktan sonra kat mülkiyetine geçmek de önemli bir işlem. Eğer bu iki işlemi gerçekleştirmezseniz kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanır.

Almayı düşündüğünüz ev villa ya da müstakil gibi bağımsız ev tiplerinden biriyse, arsa tapusu da kat irtifakı gibi belgeler yerine kabul edilebiliyor. Elbette kat mülkiyeti ya da kat irtifaklı evler öncelikli olarak tercih edilecekse de bu tür binaların yapı kullanım izin belgeleri varsa arsa tapuları ile beraber teminat olarak da kabul edilmesi mümkün.

Öte yandan satın almak istediğiniz evin iskanı alınmış ve iskan işlemleri yapılmış olmalı. Kat irtifakı olmasına rağmen evin kat mülkiyeti yok ise, bu aşamada evin iskanının alınmış mı yoksa alınmak üzere mi olduğu bilgisini araştırmanız gerekiyor. Bu bilgiyi en kolay belediyeden edinmeniz mümkün olacaktır.

Ayrıca satın alınmak istenen evin tapu bilgileri de kredilendirme işlemlerinde önemlidir. Tapuda bahsedilen evin daire numarası ile sizin almak istediğiniz aynı olmasına dikkat edin zira bazı uyanık kötü niyetli kişiler, alacağınız eve benzeyen başka evleri tapuya konu ederek size daha avantajlı evleri gösterme yoluna gidebiliyorlar.

Kredi Çekerken Evin Yaşı da Önemli

Alınmak istenen evin yaşı da ev kredisi başvurusu yaparken göz önüne alınan en önemli belirleyicilerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Genel kanı, eski ve yaşlı olan binalarda yer alan evlere kredilendirme işlemlerinin yapılmadığı yönünde olsa da bu bilginin kesin ve genellenebilen bir bilgi olduğu söylenemez. İşin aslı şöyledir: Evin yaşı ne olursa olsun, evin ileride bir gün satılma durumunda değerinin ne kadar olacağının göz önüne alınacağıdır.  Yani evin satışında değerini belirleyen tek şey evin yaşı değil; kurulduğu bölgenin değerli ve kullanışlı olup olmaması ya da merkez noktalara mesafesi gibi değişkenlerdir.

Proje Halindeki Evler İçin Kredi

Proje halindeki evler için kredi çekmek de yasal olarak mümkün. Fakat söz konusu inşaat şirketi ile banka arasında bir anlaşma olması şarttır. Ayrıca eğer başvuru yapacak kişinin üzerine tağulu olan bir başka evin teminat gösterilmesi de ihtimali artırıcı bir etkendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here