Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir Mi? Evde Bakım Parası Kredi Çekmek için Teminat Gösterilebilir mi? Detaylar için…

0
395
Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

Aile ve sosyal güvenlik bakanlığının engelli vatandaşlara yönelik verdiği evde bakım maaşı, aile içinde bulunan engelli kişinin bakımını yapan aile bireyine verilen bir ücrettir. Engelli kişinin ihtiyaçlarını karşılamak ve aile ‘ye maddi yardım için ödenir. Engelli kişiler bu aldıkları yardım ile geçinmeye çalışırlar. Evde bakım parası alanlar kredi çekebilir mi? Diye merak edenler öncelikle bakım parasının yattığı bankayla bir görüşme yapabilir. Hemen her banka için söylemek gerekirse Kredi çekebilmek için bir gelir düzeyinin olması gerekmektedir. Çünkü bankalar, gelir belgesi istemektedirler. Kredi çekebilmenin hemen hemen en temel şartı bu olsa gerek. Dolayısıyla bu şartları sağlarsanız Evde bakım parası alanlara kredi imkanı elbette olacaktır. Gelir belgesi istemeyen bankalarda vardır fakat bunlarında kendilerine göre şartları bulunmaktadır. Bankalar kredi verirken çekilen kredinin ne şekilde ödeneceğine ve gününde ödeme yapılmasına dikkat etmektedirler. Kısacası bankalar da, geri ödeme riskinin olmadığı durumlarda kredi vermeyi tercih ediyorlar.

Evde Bakım Parası Kredi Çekmek için Teminat Gösterilebilir mi?

Evde bakım parası alanlarında bir geliri olduğunu fakat bu gelirin devamlı mı? Değil mi? Bunun araştırmasını yaparlar. Evde bakım parası devletin yardım amaçlı ödediği bir ücret olduğu için gelir belgesi düzenlemez, bunun için evde bakım parası alanların kredi çekebilmesi pek mümkün olmamaktadır. Evde bakım parası bir maaş olmadığı için hesap ekstresi götürerek bir gelirinizin olduğunu ispatlayamazsınız. Gelir Belgesi’ni banka bir kurumdan veya çalıştığınız iş yerinden ister. Fakat aile ve sosyal güvenlik bakanlığı gelir belgesi düzenlemez, çünkü size verilen bu para maaş değildir.

Birçok engelli vatandaş aile bireylerine yardım etmek için kredi çekmek için başvuru yapmaktadır. Bankalar bu başvuruları gelir belgesi temin edemedikleri için reddeder. Çünkü devlet yaptığı yardımın şeklini değiştirebilir. Bu sebeple banka kredi ödemelerini gününde alamadığı için evde bakım parası alan kişilere kredi vermeyebilir. Kredi kullanmak isteyen evde bakım parası alan kişinin yapması gereken tek şey Kredi’yi evde gelir belgesi veya maaş bordrosu alabilen birine çektirerek ödemeleri kendisinin yapmasıdır.

Kısaca , sadece evde bakım maaşı teminat gösterilerek kredi çekmeniz biraz zor görünüyor, diğer şartlar sağlandığı takdirde Evde bakım parası alanlara kredi , ancak herkes için uygulanan prosedürlerin yapılması ve genel kredi şartlarının uygun olması durumunda  verilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here