Faturasız Çek Kırdırma

Faturasız Çek Kırdırma İşlemini Her Yer Yapıyor mu? Faturasız Çek Kırdırmayı Bankalar mı Yapıyor? Detaylar için…

0
270
Faturasız Çek Kırdırma

Özellikle ticari işlemlerde çek ve senet fazlası ile tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Ancak her zaman için çek bozdurma işlemleri kolay olmamaktadır. Özellikle faturasız çek kırdırma işlemi çok fazla kullanılsa da, kişiler bu işlemi yaparken pek çok uğraş vermektedir. Kişiler eğer vergi borçlarınızı henüz ödememiş ya da resmi yerlerde esnaf adı altında geçmiyorlar ise çek kırdırma işlemi normalden daha zor bir hal almaktadır. Çek ya da senet işlemini çok fazla kişi kullanmadığından ve bu yüzden faturasız kırdırma işlemini nerelerin yaptığını bilmeyen kişiler bu konu ile ilgili fazlası ile araştırma yapması gerekmektedir.

Son kanunlara göre faturasız çeki her yer yapamamaktadır. Bunu yapan yerlere son zamanlarda fazlası ile cezai işlemler uygulanmaktadır. Ceza uygulandığından faturasız çek kırdırma işlemini yapan kişilere tefeci adı verilmekte ve bu işlemi yaparlarken gizli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Kişilerin ceza yememeleri için çeklerini bankalarda bozdurmaları daha doğru ve güvenilir olmaktadır. Ancak bankalar faturasız çek kırdırma işlemini yapmamaktadır.

Faturasız Çek Kırdırma

2014 yılında çıkarılan kanuna göre faturasız çek bozma işlemi bankalardan alınmış olup, özel finans kuruluşları ya da faktöring şirketler tarafından yapılmaktadır. Faturasız çekin, normal çek ya da senetten farkı ise karşılığında alınacak paranın daha az zarara uygulanarak kişiler tarafından almasına bağlanmaktadır. Neredeyse Türkiye’nin dört bir yanında bu işlem rahatlık ile yapılmaktadır. Çeki kırdırmak yerine kişiler ile anlaşarak belirli miktarda nakit para karşılığında çeki karşı tarafa verilmesi de mümkün olmaktadır. Ancak bu takas işlemi pek fazla güvenilir olmamaktadır. Alan kişinin çeki kötü bir yerde kullanacağına ya da kötüye kullanacağını bilinmemektedir. Bunu garanti altına alabilmek için ise bir banka aracılığı ile çeki alacak kişinin bankalar tarafından kara listede olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Faturasız çek kırdırma işlemleri genel olarak İstanbul, Edirne, Kıbrıs, Ankara, Bursa ve Antalya yerlerinde fazlası ile görülmektedir. Bunun nedeni ise, bu yerlerde ticari işlemler hem karadan hem denizden pek çok yere sınırı olduğundan yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bu yerlerde daha çok ticaret yapılmaktadır. Bu da sürekli bir nakit para akışına ihtiyaç duyulduğunun göstergesi olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here