Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama İşlemleriyle Findeks Kredi Notunu Nasıl Yükseltebileceğiniz Hakkındaki Detaylar…

0
249
Findeks Kredi Notu Öğrenme

Bankalardan kredi çekme işi, kredi kartı, nakit avansı, yapılandırma gibi birçok deyimler duymuşuzdur. Ama son zamanlarda Findeks kredi notu diye bir kelime duymaya başladık. Findeks Kredi notu neydi ne işimize yarıyordu çoğumuz bilmiyorduk. Findeks Kredi Notu Öğrenme aşamasından sora kredi çekme aşamasında kullanılıyor.Kredi notu tüm finansal geçmişimizin ortak bir kuruluşta toplanarak analiz ediliyor ve çıkan sonucunda oluşan puanlama sistemine deniliyor. Buna göre de kredi notumuzun olabilmesi için bankalarla finansal bir geçmişimiz olması gerekmektedir.

Bankaya hiç uğramadım onun için benim kredide sorun çıkmaz gibi yanlış bir düşünceye kapılmayın. Findeks kredi notu’nuza göre bankalar öncelikle olası risk durumunuzu belirlemektedirler. Çıkartılan risk durumunuza göre de bankadan kredi alıp, alamayacağınız belirleniyor. Çok hızlı çalışan bir sistem. Personelden ve zamandan tasarruf açısından çok da güzel bir sistem.

Sizin finansal geçmişinizde zamanında ödemediğiniz krediler varsa, kredi kartı ücretlerini yatırmayıp icraya düştüğünde veya bu tür birçok nedenle bankayla sorun yaşadıysanız bütün bular sizin kredi notunuzu belirliyor. Bir yerde sizin riskli olduğunuzu düşünüyor banka ve size kredi verip vermeme konusunda sizi analiz edebiliyor.

Bankalar açısından kredi verirken tek değerlendirme yapması Findeks kredi notu değil ama ölçüt olarak en çok da kredi notunu temel olarak alıyor. Bazı bankalar ise kredi notunu önemsiyor, fakat hane halkının kazancına, ek gelirlerine bakarak da kredi verebiliyor. Bankadan bankaya bu uygulamanın da değiştiği görülebiliyor. Findeks kredi notunun hesaplanması için bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamalar sayesinde kendi notunuzu kendinizde hesaplayabilirsiniz.

Findeks Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Findeks Kredi notu sizin borcunuzu ödeme düzeninize göre oluşturulan ve çeşitli hesaplama yöntemleri bulunan dinamik bir puandır. Yani sürekli aynı kalan değişmeyen bir puan değildir. Hemen yükselip hemen düşmesi de olası değildir. Kredi notu düşük olanlar kredi çekerken oldukça sıkıntıya düşerler. Çünkü bankalar kredi verirken kredi için başvuran kişinin kredi notuna bakarak karar verirler ve krediyi ona göre verirler.

Findeks Kredi notu düşük çıkanlar kredi alamayacağı gibi bir anda kredi notlarının yükselmesini bekleyerek hayal kırıklığı yaşayacaklardır. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman kredi kartınızın borcunu tamamen kapatmalı ve beklemelisiniz. Kart borcunuzu tamamen kapatmak hemen kredi notunuzun yükselmesini sağlamayacaktır. Daha sonrasında daha düşük limitli bir kredi kartı alıp borcunu aylık düzenli ödeyerek Findeks kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bu kredi kartınızda limit artırımına gidebilir ve yine düzenli bir şekilde yaptığınız borcu ödeyebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken borcunuzun asgari tutarını değil, tamamını ödemelisiniz.

Kredi kartınızda bulunan borcu hesap kesim tarihinden önce ödemeniz de yine Findeks kredi notunuzun yükselmesini ve bankanızın size olan güveninin artmasını sağlayacaktır. Bunların yanı sıra biraz sabır gerekiyor galiba. Giden güven geri gelmez prensibi ile çalışan TBB kredi notunuzu tekrar yükseltmesi için biraz zamanın geçmesini bekleyeceklerdir.

Uzun bir sürece yayılan bu işlemlerin çok vakit alacağı ortadadır. Findeks Kredi notunu yükseltmek elbette kolay olmayabilir. Bundan dolayı en başta dikkatli harcamalar ve düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu hiç düşürmemek daha iyidir. Zira oluşabilecek acil bir durumda kredi almanız zor olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here