Findeks Nedir?

Findeks Nedir? Findeks Sisteminden Kişisel Ve Kurumsal Olarak Nasıl Yararlanılabilir? Detaylar İçin…

0
807
Findeks Nedir?

Findeks Nedir?

Zaman ile birlikte değişen ekonomik alışkanlıklar sebebi ile insanların tüketim alışkanlıkları da değişim göstermiştir. Buna bağlı olarak da kişiler ekonomik olarak kendi birikimlerinin yanı sıra bankacılık hizmeti veren finansal kurumlar ile birlikte de çalışmaktadır. Gerek insanların birikimlerini banka hesaplarında yapmak istemeleri gerekse de bankaların verdikleri kredi hizmetlerinden yararlanmak gibi amaçlar doğrultusunda bankalar ile birlikte çalışılmaktadır. Bankalar ise hizmetlerine müşterilerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda şekil verirken aynı zamanla kar amacı gütmektedir. Bunun sonucunda da bankalar birlikte çalışacakları kişileri tanımak isterler çünkü hesaplanmış bir şekilde önceden beklenen bir ödememenin bankaya geri yapılmaması durumunda bankanın planladığı işler aksayacak ve amaçladıkları karı elde edemeyeceklerdir. Bu sebeple bankaların müşterisi olmak isteyen insanların bilgilerine erişebilecekleri bir sistem mevcuttur.

Findeks Türkiye’deki en çok tercih edilen dokuz bankanın işbirliği ile kurulmuştur ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından uygulamaya koyulmuştur. Findeks sisteminden kişisel ve kurumsal olarak yararlanılabilmektedir. Bu sistemde kişilerin finansal açıdan nasıl göründüklerini belirtmektedir. Kişilerin kredi notları, kredi borçları ve limitleri gibi ekonomik bilgilerine erişilebilmektedir. Bankalar bir kişi ile ekonomik olarak bir işbirliğine girmeden önce bu sistemden tüm ekonomik hareketlerine erişebilmektedir. Bu imkanda kişilere kendileri hakkında ekonomik durumlarını inceleme ve kontrol altında tutabilme şansı vermektedir.

Güvenlik açısından tüm gerekliliklerini yerine getirmiş olan sistem kişisel bilgiler içerdiğinden çok iyi korunmakta ve kullanıcılarının güvenliğine önem vermektedir. Bu sebeple findekse üye olmak isteyenler güvenlik açısından endişe duymadan sisteme kaydolabilmektedirler. Findekse üyelik ve ödeme yapmak gibi işlem için girildiğinde tüm kişisel bilgiler ve veriler Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurumu ve bağımsız denetim şirketleri işbirliğinde denetlenerek Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde güvenle saklanır. Findeks ‘e üye olunduktan sonra sisteme kayıtlı olan cep telefonu ile doğrulama yapılır. Findeks sistemine üye olmak kolaydır. Sitede bulunan üye ol seçeneğinden sonra kişisel bilgiler sitenin üyelik formunun doldurulmasından sonra üyeliğin aktivasyon işlemi ise bankacılık hizmeti vermekte olan kurumlar tarafından yapılmaktadır. Üyelik kabul hizmeti veren bankalara internet sitesinden erişilebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here