Fon Hesabı Ne İşe Yarar?

Fon Hesabı Nedir? A Tipi Likit Fon ile B Tipi Likit Fon Arasındaki Farklar Nelerdir? Fon Hesabı Ne İşe Yarar? Detaylar için…

0
202
Fon Hesabı Ne İşe Yarar?

Bankalar hayatımızın vazgeçilmezlerindendir. Eskiden olduğu gibi hiçbirimiz kazancımızı evlerimizde güvene almak istemiyoruz. Evde yastık altında para saklama, deyim olarak kalsa da gündemde kalmamıştır artık. Gelişen, değişen zaman içinde banka sağlam bir yer kazanmış, adeta ticaret yapanlarda daha çok olmak üzere günlük uğrak yerimiz olmuştur. Kazancının çoğalmasını kim istemez ki? Bunun pek çok yolu var elbette.

Banka deyince akla çeşitli bankacılık deyimleri geliyor. Kullanmayanların bilmediği ancak ihtiyaç duyduğunda mecburen araştırıp öğrendikleri deyimler. Bunlardan biri de Fon hesabı. Fon hesabı ne işe yarar? Diyerek biraz daha içine girelim bu deyimin.

Fon Hesabı Ne İşe Yarar?

X kişisi bir gün Y bankasındaki vadesiz veya yatırım hesaplarının banka tarafından fon hesabına geçirildiğine tanık olabilir veya sizin bilginiz ve onayınız dâhilinde bankanız bu teklifi sunabilir.

Genellikle vadesiz hesabınızda kullanılmayı bekleyen para bu hesapla otomatik olarak sizin yerinize fon alır, bankamatiğinizden para çekerken, havale, EFT gibi işlemler yaparken de otomatik olarak fon satar.

Bu işlemler B Tipi Likit Fon alınıp satılarak gerçekleştirilmektedir. B Tipi likit fon genellikle düşük risk dolayısıyla da düşük getiriye sahip olan bir yatırım türüdür. A Tipi Likit Fon hesabı da olmasına rağmen yüzdesi daha fazla, daha yüksek risk taşımakta olduğu için bankanız böyle durumlarda, sizi onayınızı almadan böyle bir hesaba geçirdiyse, B Tipi Likit Fonu tercih etmektedir. Küçük bir örnek gerekirse yaklaşık yıllık yüzde 15 civarında bir getirisi vardır.

Kısacası B tipi Likit Fonlar aracılığı ile yatırımcıya zarar vermeden satış, alış gerçekleştirilmektedir diyebiliriz. Ayrıca fon kullanımını aylık faizle karşılaştırırsak, faiz süresine bağlı kalmadan her işlem yaptığınızda gerek duyulduğu kadarının nakitte çevrilmesidir. Aylık faizde bunu yapamazsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here