Garanti Kredi Fonu Desteği Nedir?

0
289
Garanti Kredi Fonu Desteği Nedir?

Farklı finansal ihtiyaçlar bireylerin nakit ihtiyaçlarını arttırmış ve nakit ihtiyaçları için en çok tercih edilen çözüm banka kredileri haline gelmiştir.

Kişilerin nakit ihtiyaçlarına yönelik olarak da bankalar uygun kredi olanaklarını arttırmış ve kredi şartlarını daha esnek hale getirmişlerdir. Bankaların uygun kredi olanakları sunmaları hem müşteri ihtiyaçlarını karşılamayı hem de uygun kredi olanakları ile müşteri sayılarının arttırılmasını amaçlamaktadır.

Garanti Kredi Fonu Desteği Nedir?

Son zamanlarda bankalarca müşterilere sunulan kredi seçeneklerinden biride garanti kredi fonu şeklinde düzenlenen müşteri destekleridir. Garanti kredi fonu desteği nedir? Küçük ve orta ölçekli işletmelere destek vermek amacı ile yatırımlarının ve işletmelerin finansmanlarının da banka kredilerinden yararlanılabilmesi için kefalet sağlama amacı ile sağladığı garanti teminatı ile müşterilerin kredi imkânlarından faydalanması amaçlanmıştır. Garanti kredi fonu desteği nedir? işletmelerin bankalardan kullandığı kredilere verdiği kefaretle teminat yetersizliği bulunan firmaların yatırım ve işletmelerinin finansmanında banka kredisi kullanmalarını mümkün hale getirmek için kullanılmaktadır.

Bu kredi seçeneğinde işletme ihtiyaçlarına dönük her türlü kredi için kefaret verilmekte olup kredi türü konusunda bir sınırlama yapılmamaktadır. Bu kredi uzun vadeli bir yatırım kredisi olabileceği gibi borçlu cari hesap şeklinde nakdi bir kredi ya da akreditif ve teminat mektubu gibi gayrimenkul nakdi bir kredi de olabilir. Bu şekilde sunulan kredi türü bankalarca müşterilere sağlanan olanaklarda biridir. Bu krediden yararlanabilecekler;

  • Gerçek ve tüzel KOBİLER
  • Esnaf ve Sanatkârlar
  • Tarımsal işletmeler ve çiftçiler
  • Kadın ve genç girişimciler
  • Teminat yaratma sıkıntısı çeken yatırımcı ve işletmeciler şeklinde sıralanabilir.

Bu krediden faydalanmak isteyen bireylerin bankalara kredi başvurusunda bulunarak kredi fonu kefaretinden faydalanmak istediklerini bankalara iletmeleri ve dosyalarının Kredi Garanti Fonu gönderilmesine muvafakat etmeleri gereklidir. Garanti fonuna iletilen talepler yaklaşık iki hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. İşletmelere kolaylık sağlamak amacı ile kurulan Kredi Garanti Fonu bu amacına ulaşmış ve bu vasıta ile kredi kullanımları daha da yaygınlaşmıştır. Kişilere sağlanan bu imkânlar hem kredi kullanım oranlarını hem de bankaların müşteri sayılarını arttırmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here