Gelire Endeksli Tarım Kredisi Nedir?

Gelire Endeksli Tarım Kredisi Nedir? Gelire Endeksli Tarım Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir? Tüm detaylar için…

0
244
Gelire Endeksli Tarım Kredisi Nedir?

Günümüz finansal sisteminde kredi çeşitliliği oldukça fazladır. Bankalar müşterilerinin gelir düzeylerine, meslek gruplarına göre ayrı ayrı krediler vermektedir. Bunlardan birisi de Gelire Endeksli Tarım Kredisi’dir.

Gelire Endeksli Tarım Kredisi

Bankaların tarım yapmakta olan ya da yarım yapmak isteyen müşterileri için geliştirdiği bir kredi çeşididir. Gelire Endeksli Tarım Kredisi herhangi bir ürün yetiştirip ürünün hasadını yapan ve hasadı yapılan ürün satıldıktan sonra parasını alamayan çiftçiyi mağduriyetini önlemek için düşünülmüş bir kredidir. Eğer banka müşterisi sattığı ürünlerin parasını alırken toplam para vadeler halinde geri ödemesi yapılacaksa ve yeniden üretime geçmek için gerekli fon temin edilemiyorsa bu krediye rahatlıkla başvuru yapılabilmektedir. Kredinin de adından anlaşılabileceği gibi kredi taksitleri gelire endeksli bir şekilde geri ödemesi gerçekleştirilir. Kredi kullanımı aciliyete bağlı olarak ne kadar ihtiyaç duyuluyorsa müşteri üzerinde o kadar rahatlatıcı etkiye sahip olacaktır.

Bu krediyi kullanmak isteyen kişilerin bankalardan kredi çekmeden önce yanlarında hazır bulundurmaları gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Gelir gider belgeleri ve temlik sözleşmesi
  • Çiftçi kayıt sistemi belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Çiftçilik belgesi
  • Üreticinin alacağını gösteren belge

Bankalar tarafından gerekli bulunması durumunda teminat istenebileceği için buna konu olacak değerli varlıklar tedbir amaçlı hazırda bulundurulmalıdır. Gelire endeksli kredide borç vadesi içerisinde ödenecek olup vade süresi 8 aydır. Başka bir deyişle bankalar tarafından sunulan kredi hizmeti, 8 aylık kullanım süresi dolunca anaparaya faiz eklenmesi koşulu ile geri ödemesi yapılarak borcu kapatılır. Kredi kullanımı gelir ile aynı paralelde borçlanma sağlayıp geri ödenebilirlik şeklinde sağlayabiliyor ise; üretici açısından kredi kullanmak oldukça doğru bir karar olacaktır. Bu noktada fayda-maliyet analizinin düzgün bir şekilde yapılarak kazanılamayacak kadar fazla borç yükünü üstlenmek kişiyi daha da büyük çıkmazlara sürüklemekten öteye gitmeyecektir. Bu sebeple kişi sonrasında ödeyebileceği kadar kredi kullanması yararına olacaktır. Gelir endeksli tarım kredisi doğru kredi kullanımı yapılması koşuluyla üretimin kesintiye uğramasını önleyerek ileride elde edilmesi beklenen gelirle finanse edilen borcun, şimdiden yatırıma dönüştürülmesi mantığıyla çalışan bir projedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here