Güvenli Bankacılık ve Kredi Kartı Güvenliği

Güvenli Bankacılık ve Kredi Kartı Güvenliği! Kredi Kartı Güvenliğini Sağlamak için Neler Yapmalısınız? Detaylar için…

0
276
Güvenli Bankacılık ve Kredi Kartı Güvenliği

Güvenli Bankacılık İşlemleri

Günümüzde bankacılık sektörü oldukça gelişmektedir. Güvenli Bankacılık İse artık en önemli dikkat etmemiz gereken hususların başında geliyor. Değişen yaşam standartları ve gelişen teknoloji ile artık bireyler bankacılık hizmeti izle birçok işini kolaylıkla görebilmektedir. İnsanlar bankalardan birçok şekilde yarar sağlamaktadırlar bu sağladıkları yararlar bankaların yapmış olduğu işlemleri ifade etmektedir. Peki bu bankacılık işlemleri nelerdir genel hatları ile söz edecek olursak.

En güvenilir bankalar ya da diğer bankalarda bankacılık işlemleri hesap bakiyesi öğrenme, tl cinsinden ya da döviz cinsi hesap bakiyesi öğrenme, birçok hesap hareketlerinin e-posta ve faks yolu ile alınması, döviz alış satış ve kur işlemleri, portföy bilgileri, yatırım işlemleri, döviz kuru bilgileri, ATM işlemleri, çağrı merkezi işlemleri, internet işlemleri, parasal işlemler ve birçok yere yapılan ödeme işlemleri gibi bankacılık sektörü işlemleri bulunmaktadır. Bu işlemlerden bahsedecek olursak örneğin ödeme işlemlerinin pek çok çeşidi vardır fatura ödemeleri, bağış ödemeleri, cep tl yüklemeleri, fatura bilgisi gibi işlemler ödeme işlemleri arasındadır.

İnsanlar artık teknolojinin de gelişmesi ile ödemelerini internet üzerinden de yerine getirebilmektedirler. Ya da bankaların sağlamış olduğu ATM faydası ile bankalarda saatlerde sıra beklemeden ödeme işlemlerini çok kolay bir şekilde yerine getirebilirler. Bankacılık sektörü işlemlerinden biri olan kredi başvurusundan söz edecek olursak kredi başvuru işlemlerinin de alt dalları bulunmaktadır. Tüm bu işlemlerde de bütün bankalar elbette En güvenilir banka olma peşindeler.

Örneğin bireyler bankalara konut kredisi, tüketici kredisi, otomobil kredisi gibi kredi ihtiyaçlarını karşılamak için başvurabilirler. Bankacılık işlemleri kişilere bu şekilde pek çok kredi imkanı sunmaktadır. Kredi faiz oranları da bu pek çok sağlanan kredi imkanının faiz oranlarını ifade etmektedir.  Buna örnek olarak da konut kredisinin faiz oranlarını göstermek mümkündür.

Kredi Kartı Güvenliği

Kredi kartlarımızın güvenliği her zaman sorun olmuştu. Başka birisi mi girdi, çalındı mı, bankamatikte bir şey olabilir mi vs. sorular sorarız kendimize. Güvenliğini sağlamak için birçok yönteme başvururuz ve bu yöntemlerin ne kadar kesin olduklarını her zaman sorgularız.

Peki ya bu konuda yani Güvenli Bankacılık konusunda en büyük sorumluluk sahibi bankalar En güvenilir banka olmak için ne yapıyor? Bankalar teknolojinin gelişmesi ile birden fazla güvenlik sistemi geliştirmişti. Mesaj ile bilgilendirme, anne kızlık soyadı, bazı kişinin belirlemiş olduğu soru ve cevaplar sadece bunlardan birkaçı. Bu konuyu biraz açalım. İlk olarak bankanın her yerde söylediği uyarı; şifrenizi banka personeli de dahil olmak üzere kimse ile paylaşmayınız. Bu uyarı genel olarak bankamatiklere kartınızı taktığınızda, banka müşteri hizmetlerini aradığınızda, ya da bankada personel ile görüşme esnasında karşılaşabilirsiniz. Ancak banka ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu uyarıları hiç kimse göz önünde bulundurmuyor. Bu durum ise bankadan arıyorum yalanı ile şifrenin öğrenilmesi ile sonuçlanıyor.

Bir başka güvenlik önemi ise internetten alışveriş yapıldığı sırada telefona doğrulama kodu göndermek yani 3D secure adıyla gördüğümüz güvenlik duvarı. Bu yolla kişinin bankada kayıtlı olan numarasına doğrulama kodu gönderilmesi ve bu yolla müşterinin alışverişten haberdar olması sağlanıyor. Güvenli Bankacılık işlemleri için Son olarak da bankanın her zaman yapması gerektiği ve de yaptığı güvenlik önlemi. İnternetten alışveriş yapmak için güvenli olmayan sitelere bu izni vermemek. Bu ise dolandırıcılığın önüne geçebilecek önemli bir çözüm yolu. Bankalar her ne kadar uğraşırsa uğraşsın kendi kartınızın güvenliğini en iyi siz sağlayabilirsiniz. En güvenilir banka aramayın, kendi güvenliğinizi en iyi siz sağlarsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here