Hazine Bonosunun Diğer Ürünlerden Ne Farkı Var?

Hazine Bonosu Nedir? Hazine Bonosunun Diğer Ürünlerden Ne Farkı Var? Tüm detaylar için…

0
310
Hazine Bonosunun Diğer Ürünlerden Ne Farkı Var?

Hazine bonosu devletin yol, köprü, okul, hastane ve benzer yatırımlar için vatandaştan aldığı borç olarak tanımlanabilir. Bu borç 1 yıl ve bu süreden daha kısa süreli vadelerle alınmakta, vade bitiminde ise senet üzerinde belirtilen faiz oranları ve süre zarfları ile de vatandaşa ödenmektedir. Yatırım ürünlerinden biri olarak görebileceğimiz bu sistem ile vatandaş kazanç sağlama imkanına sahiptir. Kazanç sağlamak isteyen vatandaşın ise en önemli derdi mantıklı bir yol ile kazanç sağlamak olmakta bunu yapabilmek içinde çeşitli yatırım ürünlerinin araştırmasını yapmaktadır. Söz konusu hazine bonosu olunca da vatandaşın kafasında ki ilk soru işaretlerinden biri hazine bonosunun diğer ürünlerden ne farkı var sorusu olmaktadır.

Hazine Bonosunun Diğer Ürünlerden Ne Farkı Var?

Hazine bonosunun bilinmesi gereken diğer ürünlerden farklarından en önemlilerinden birkaçını sayacak olursak birinci sıraya koyabileceğimiz vade farkıdır. Devlet tahvilleri, hisse senetleri gibi sistemlerden farklı olarak hazine bonosunun faizi üç,altı ay ve 1 yıl arasında bir vade süresi olmaktadır. Hazine bonosunun diğer ürünlerden ne farkı var  sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise özellikle hisse senetlerinden ayrılan bir fark olmaktadır. Devlet garantisi ve güvencesi altında olan hazine bonoları vatandaşın korkusuz ve şüphesiz bu yolu tercih etmesindeki en önemli etkenlerden biri olmaktadır. Devlet tahvilleri ile hazine bonoları çoğu açıdan birbirine benzer durumdadırlar. Aralarındaki en önemli farklardan biri vade farkı olmakla birlikte kayda değer herhangi bir önemli fark yok denebilir. Ancak hazine bonolarının hisse senetlerinden farkı ciddi ölçüde fazla bulunmaktadır. Örneğin hazine bonosu borç senedidir hisse senedi ise mevduat senedi olarak geçmektedir. Tahvil ve hazine sahibi borcu alan kişinin uzun vadeli alacaklısı durumundayken hisse senedi sahibi aldığı senet sahibinin ortağı sayılmaktadır. Bu ve benzer farklar dikkate alındığında tercih edilmesi mantıklı olan hazine bonosu olarak görülmekte ve bu , yapılan araştırmalara neticesinde kanıtlanmaktadır.

Gerek vade farkı gerek işlemlerde geçen maddeler göz önünde bulundurulduğunda hazine bonosunun diğer yatırım ürünlerinden farkı açıkça ortaya çıkmaktadır. Avantajlarıyla öne geçen hazine bonosu yatırımcıların en çok tercih ettiği diyebileceğimiz bir yatırım ürünüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here