Her Türlü Ev İçin Konut Kredisi Alınır Mı?

Her Türlü Ev İçin Konut Kredisi Alınır Mı? Bankaların Bu krediyi Vermek İçin Aradıkları Şartlar Nelerdir? Detaylar İçin…

0
1425
Her Türlü Ev İçin Konut Kredisi Alınır Mı?

Her Türlü Ev İçin Konut Kredisi Alınır Mı?

Günümüzde ailelerin ev ihtiyacını karşılamak ve istedikleri eve sahip olmalarını sağlamak için konut kredisi verilmektedir. Bu kredi sayesinde birçok aile ev sahibi oluyor ve kira yerine kredi ödüyor diyebiliriz. Kredi vermek için bankaların istediği şartlar genelde değişmektedir. Bir bankanın istemediği şeyi diğeri isteyebilmektedir. Bu sebeple bir banka kredi vermek için sizi uygun bulmadıysa başka bir bankayla görüşerek şansınızı deneyebilirsiniz. En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de konut kredilerinin her ev için geçerli olup olmadığı ile ilgilidir.

Dünya geneline bakacak olursak bu kredilerin sadece bitmiş evler için verildiğini rahatlıkla görebiliriz. Ülkemizde ise bu durum diğerlerinden farklılık göstermektedir. Türkiye’deki evler kaçak, eski, kat mülkiyetsiz ya da deprem riski taşıyan binalar olduğu için inşaat halindeki evlere de konut kredisi verilmektedir. Yani kredi çekmeyi düşünüyorsanız fakat almak istediğiniz ev hala inşaat halindeyse sıkıntı yapmanıza gerek kalmadan rahatlıkla gidip bu krediyi çekebilirsiniz. Bankaların bu krediyi vermek için aradıkları tek şart Kat İrtifak Tapusu’nun olmasıdır. Konut kredisi ile alınan evler üzerinde bankanın ipoteği bulunmaktadır. Ödemesi bitmemiş olan evlerin satışı yapılabilmektedir ancak henüz borcu bitmediği için ortada bir risk oluşmaktadır. Bu risk evi satan kişi için değil ancak evi alan kişi için oldukça önemlidir. Bu krediden geliri olan ve gelirini bankaya belge şeklinde sunabilen herkes faydalanabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here