Hibe Kredi Nedir?

Hibe Kredi Nedir? Kaç Çeşit Hibe Kredisi Vardır? Hibe Kredi Başvuru Nasıl Yapılır? Hangi Şartlar Aranır? Detaylar için…

0
260
Hibe Kredi Nedir?

Hibe Kredi Nedir?

Hibe kredi bölgesel kalkınma ve istihdam gibi kendi işini kurmak isteyen kişilerin, ya da işlerini büyütmek isteyen insanların devletten talep ederek istedikleri geri ödemesiz bir kredi sistemidir. Sıfır faiz ile verilmektedir.5 yıl sonra ödemeye başlanmaktadır.

Çok uzun vadelere bölme imkânları da bulunmaktadır. Bir çeşit geri dönüşümlü sermaye olarak da düşünülmektedir. İş kurmak istiyorsunuz fakat bunun için yeterli sermayeniz olmayabilir. Çünkü en ufak bir dükkân bile açsanız, kirası, ihtiyaçları derken elinizde olmayan paraları zaten bunlara yatırarak sıfırdan başlamış oluyorsunuz. Devletin iş kurmak için ya da işini büyütmek için kişilere uyguladığı bir destektir. Bu destekler den biri de hibe kredidir. Devlet girişimci olan kişilere çok güzel bir şekilde destek vermektedir. Bu krediler ikiye ayrılmaktadır. Geri ödemesiz kredi ve geri ödemeli kredilerdir. Bu şekilde destek olarak girişimcilerin her yönden önünü açmaktadır. Yeni girişimcilerin ve yaratıcı fikirlerin bu şekilde bir destekçisi olmaktadır.

Hibe Kredi Başvuru Nasıl Yapılır?

Öncelikler hangi şehirde iseniz bununla ilgili başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru formunuzu ile KOSGEB’e müracaat etmeniz gerekmektedir. Yapacağınız iş planı incelemeye alınarak kar zarar tespiti yapılmaktadır. Eğer yaptığınız başvuru kabul edilmez ise üzerinde yeni düzenlemeler yapılarak tekrar başvuru yenilenmektedir.

Başvurmuş olduğunuz proje gerçekleşene kadar bu iş planı bu şekilde döngü halinde tekrarlamaktadır. İş planınız kabul gördüğünde artık yeni işinize ilk adımı atmış bulunuyorsunuz. Hibe miktarı yapmak istediğiniz işe göre her sene değişiklik göstermektedir. Hibe kredi de yapmanız gereken en önemli işlem açtığınız dükkân için yaptığınız tüm faturaları fişleri doğru bir yerde saklamanızdır. Kredi onaylandıktan sonra iş yerinize ait çalışma ruhsatı ve vergi levhalarını hemen almanız işinizi bir nebze daha kolaylaştıracaktır. Peki, kimler başvuru yapabilir. Girişimciler, KOBİ’ler, sivil toplum kuruluşları, belediyeler, sanayiciler ve 18 yaşını doldurmuş herkes başvuru yapma hakkına sahiptir. Her proje eşittir ve aynı önemi taşımaktadır. Her tür sektörden proje hazırlayabilirsiniz. Kredi ile ilgili her sene katılım bir hayli yoğun bir hal almaya başlamıştır. Girişimciler tüm işlemleri kontrol edip yapılan tüm yenilikleri takip etmesi gerekir. Çünkü devlet teşviki yasalara göre sürekli farklılık göstermektedir. Yasal izlek ve yasal süreç başvuru yaptığınız andan itibaren başlamaktadır. Gerekli işlemlerin hepsini KOSGEB’den detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here