İcra Borcu için Kredi Çekebilir Misiniz?

İcra Borcu için Kredi Çekebilir Misiniz? İcra Borcu için Kredi Çekme Şartları Nelerdir? Tüm detaylar için…

0
341
İcra Borcu için Kredi Çekebilir Misiniz?

Bankalardan çekilen kredilerin ödenmemesi sonrası bankalar borçlarını tahsili için borçlu müşterisini icraya verirler. İcra daireleri, yapacakları işlemler sonrası borçlunun üzerinde kayıtlı taşınır, taşınmaz mallara haciz konulup ilgili borcun tahsilatı yapılır. Bu yazımızda kendisine icra gelmiş birinin, icra borcunu kapatmak için kredi çekip çekemeyeceği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İcra Borcu için Kredi Çekebilir Misiniz?

Konuya girmeden önemli bir noktaya değinelim. İcralık olmuş kişilerin kredi çekip çekemeyeceği haciz türüne göre de değişmektedir. Haciz işlemleri bankalar tarafından değil de elektrik, doğal gaz, telefon, cep telefon operatörleri gibi hizmet kurumlardan gelmiş ise o zaman kredi kullanabilmek daha kolay olacaktır. Ama bu haciz bankalardan gelmiş ise o zaman kredi kullanmak imkânsız derecesine varacaktır. Bankaların haciz gönderdiği müşterilerinin isimleri Merkez Bankası’na göndereceği için kara listeye eklenecektir. Ayrıca kredi rengi çok riskli olan kırmızı renge dönüşüp, kredi notu en düşük seviyede olacaktır. Böyle birinin garantör göstermeden kredi alamsı mümkün değildir. İcra borcu için tekrar kredi çekebilmek için bankalar, başlangıçta kredi vermeye yanaşmazlar. Ama bankalar ikna edilirse, belli şartların yerine getirilmesi kaydıyla kredi kullanabilme mümkün olabilir.

İcra Borcu için Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

İcra borcu için kredi çekerken şartlar nelerdir? Öncelikle kefil veya kefiller talep eder. Kefillerin ise devlet memuru olması şartı istenebilir. Yine kefil veya kefillerin kredi not araştırması yapılıp, kredi notu yüksek kefiller talep edebilirler. Bankaların isteyeceği diğer bir şartı ise ipotektir. Müşterinin varsa maaşının bankaya taşınması veya ev, araba, dükkân, arsa gibi değerli mallarının banka üzerine ipotek edilmesini isteyebilir. Bu şartlar yerine getirilirse banka kredi kullandırabilir. Unutmadan söyleyelim ki bu bizim naçizane görüşümüzdür. Yoksa kesin kredi verilir demiyoruz. Ayrıca icralık olmuş müşterilerinin kredi talebine karşılık isteği tüm garantör şartlarını yerine getirişe bile talep ettiği kredi miktarını değil bankanın belirlediği limit kadar kredi onayı verebilir.

Son olarak bankalar, icra borcu için kredi çekmek isteyen icralık müşterilerine hiçbir garantör göstermeden kredi kullandırmazlar. Ancak banka verdiği krediyi alabileceği garantörlerden ikna olursa ne ala…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here