Katılım Bankası Nedir? Ülkemizdeki Katılım Bankaları!

Katılım Bankası Nedir? Katılım Bankasının Bankalardan Farkı Nedir? Türkiye’de Hizmet Veren Katılım Bankaları Hangileridir? Detaylar için…

0
293
Katılım Bankası Nedir? Ülkemizdeki Katılım Bankaları!

Katılım Bankası Nedir?

Bankalar insanlara ve şirketlere finans sağlayan, onların paralarını güvenle saklayan ve bazen de bu paraları işleterek onlara çeşitli şekillerde kâr sağlamaları için fırsat veren kuruluşlardır. Bankalar arasında kırmızı çizgiyle çekilmiş bir şerit vardır. İki tür banka çalışmalarını farklı şekillerde sürdürür ve bu yol doğrultusunda hizmet verir. Örnek verilecek olursa bankalardan biri parayı işleyerek kesin oranda faiz, diğeri de bankanın büyüme oranına göre katılım payı verir. Bazı insanlar için bu durum pek önemli bir şey ifade etmezken dinine düşkün kişiler için oldukça önemlidir.

Birçok İslam bilgini faizin büyük günahlardan olduğunda hemfikirdir. Bu nedenle dine bağlı bir kimse bankalardan uzak dururken katılım bankalarıyla dosttur. Çünkü katılım bankaları İslam dinine ters düşmeyecek şekilde çalışırlar ve bu sayede de dine bağlı insanlara hizmet verirler.

Katılım Bankasından Kâr Payı Almak

Katılım bankaları faiz vermeyen, bunun yerine bankanın büyüme oranında katılım payı veren bankalardır. Katılım dinen de uygun bir davranış olduğu için birçok kişi bu yöntemi tercih eder. Yapılması gereken şey giderek büyüyen ve büyüme hızı yüksek olan bir bankaya para yatırmak ve katılım hesabını oluşturmaktır. Katılım hesabı oluşturulduktan sonra bankanın büyüme oranında para kazanırsınız. Örnek verilecek olursa bir banka bir ay içerisinde yüzde on büyüdüyse verdiğiniz paranın yüzde onu kadar kar payı alırsınız. Kar payıyla faiz aynı şey değildir. Birisi dinen haram kılınmış, diğeri ise dinen caiz olan bir uygulamadır.

Ülkemizdeki Katılım Bankaları

Ülkemizde katılım bankası denildiğinde akla ilk gelen banka şüphesi Kuveyt Türk Katılım Bankası’dır.  Bu banka senelerden beri ülkemizde hizmet veren bankalardan biridir. Katılım bankası olmasının yanı sıra hesap işletim ücreti ve işlem masrafı da almaması tercih edilmesini sağlamıştır. Albaraka Türk, Türkiye Finans, Vakıf Katılım da katılım bankasıdır. Bunun yanı sıra yakın zamanda ülkemizin en büyük bankası olan Ziraat Bankası da katılım bankaları açmış ve bu alanda hizmet vermeye başlamıştır. Sizler de bu bankalardan birinde hesap açabilir ve paranızı iyi bir şekilde değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here