Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Nedir? Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır? Konut Kredisi Masrafları Nelerdir? Tüm detaylar için…

0
308
Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Nedir?

Hepimiz bir gün kendi evimiz olsun diye çalışıp didinmekteyiz. Bütün ailelerin hayalini süsleyen kendine ait bir evinin olması fikri için nakit paranın tamamını çıkaramaya kişilere bankalar konut kredisi vermektedir. Konut kredisi bankacılar arasında Mortgage Kredisi, halk ağzında ise ev kredisi olarak da bilinmektedir. Konut kredisi satın almak istenilen konutun teminat altına alınması (ipotek edilmesi) şartı ile verilen bir çeşit ihtiyaç kredisi türüdür. Konut kredilerinde vade 5 ile 30 yıl arasında değişmektedir. Ülkemizde genellikle konut kredilerinde faiz oranları sabittir.

Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut kredileri hesaplanırken kişilerin en çok merak ettiği soruların başında ne kadar konut kredisi alabilirim soru gelmekte olup kişiler almak istedikleri evin tamamı kadar kredi çekebileceklerini sanmaktadırlar ancak bu bilgi sadece yanlış anlaşılmadan ibarettir. Doğrusu ise bankanın size vereceği kredi tutarı için almak istediğiniz konutun ekspertiz değeri, yani uzman kişiler tarafından belirlenecek olan piyasa değerinin %75’ni geçemez. Geriye kalan %25’lik kısım evi almak isteyen kişinin peşinat olarak ödemesi gereken tutardır. Kısacası bankalar aracılığı ile ev almak ister iseniz almak istediğiniz evin değerinin %25’lik kısmını nakit olarak elinizde hazır bulundurmanız gerekmektedir. Ya da hali hazırda gayrimenkulünüz var ise bunu teminat göstererek yeni satın alınacak konut tamamına kredi alabilirsiniz.

Diyelim ki ev almaya karar verdiniz. Kredi çekeceğiniz bankayı da piyasa araştırması yaparak karar verdiniz. Konut kredisi için başvuru aşamasında karşılaşacağınız birkaç kalem masraf bulunmaktadır.

Konut Kredisi Masrafları

Konut kredisi ekspertiz ücreti, evinizin değerini belirlemek adına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ya da Sermaye Piyasası Kurulu’nun yetkilendirdiği şirketler ile yapılan değerlendirme sonucu karşılığında bankanın sizden alıp bu şirketlere ödediği yasal bir ücrettir. Konut kredisi yasal ücreti, çekilecek kredi tutarının binde beşini geçmeyecek şekilde bankaların aldığı yasal ücrettir. Dosya masrafı, bankadan çekeceğiniz tutarın genellikle %1’lik kısmından oluşmaktadır. Bu masrafların dışında konut sigortası, kredinizi afet, yangı ve hırsızlıklara karşı korumaktadır. Deprem sigortası, kredinizi deprem ve depremden dolayı oluşacak zararlara karşı korur. Konut kredisi hayat sigortası, konut sahibinin ölümü ya da sürekli maluliyet durumlarında kredi borcu açısından korur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here