Kredi Borcunda Eşin Sorumluluğu!

Kredi Borcunda Eşin Sorumluluğu! Banka Borçlarında Eşlerde Borçlar Ortak Mıdır? Detaylar İçin…

0
1598
Kredi Borcunda Eşin Sorumluluğu!

Kredi Borcunda Eşin Sorumluluğu!

Günlük hayatımızı kolaylaştıran Krediler, Kredi kartları oluşan acil ihtiyaçlar veya alışverişlerde bir araç olsa da bazı durumlarda can sıkıcı hatta müşkül durumuna düşürmektedir. Kredi kartları ödenmemiş borçlar da bu can sıkısı durumlardan biridir. Akıllara ise en çok, evlilerin eşlerine ait kredi kartlarından eşin sorumlu olup olmayacağı sorusu konusu gündeme gelmektedir. Kısaca banka borçlarında borçlar ortak mıdır?

Öncelikle bu soruyu iki şekilde incelemek gerekmektedir. Birinci durum, tarafların evlilikleri devam ettiği müddetçe kredi borcunda eşin sorumluluğu sorusu akıllarda salınmaktadır. Bu gibi durumlarda, borcun şahsiliği esas olup, kişinin borçları yine kendisine aittir. 1 Ocak 2002’den itibaren yürürlüğe girmiş olan edinilmiş mallara katılma sistemi, evlilik süresince alınmış olan mallarda yasal olarak iki tarafı da ortak yapmaktadır.

Fakat bu sistemdeki ortaklık belirli esaslara dayanmıştır yani ancak evlilik biterse ortaya çıkmaktadır. Yani evlilik döneminde iki taraf da mal ayrılığına tabiidir. Bunun için de herkes, kendi borcundan kendisi sorumludur. Fakat boşandıktan ya da ölüm nedeniyle evliliğin sona ermesinden sonra herhangi bir borç yükümlüğü var ise, evlilik süresince edinmiş olduğunuz mallar ortak olduğundan dolayı dolaylı olarak yasal bir işleme tabii olabilirsiniz.

Örneğin evli iken çiftlerden birinin ölmesi durumunda nasıl miras varislerine intikal ediyorsa, borçlarında intikali söz konusudur. Bu gibi durumlarda ancak reddi miras ile kurtulmak mümkün. Ancak reddi miras konusunda ne gelir ne gider iyi hesap yapmak gerekir ve bir avukata danışılması, mali kayıplara neden olmamak adına önemlidir.

Sistem, kısacası evlilik süresince tarafların şahsi borçlarını yine borçlunun üstüne bırakmıştır. Bundan dolayı eşin borcundan dolayı diğer eşin maaşına, taşınmazına, icra yolu ile hacz edemez. Bu sistemin, evlenirken çiftler arasında yapılan evlilik sözleşmesi ile değişlik gösterebileceğini de belirtmekte fayda vardır.

Bir diğer husus ise, edinilmiş ortak mallara eşin rızası veya muvaffakiyeti olmadan borçlanması durumunda oluşan hacz durumuna itiraz edebilir ve icra kararının reddi için Mahkemeye dava açma hakkı da vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here