Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? Kredi Başvurusunda Kredi Notu Ne Kadar Önemli? Tüm detaylar için…

0
261
Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bir çoğumuz çeşitli sebeplerden dolayı, bankalardan kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu çekmiş olduğumuz ihtiyaç kredilerinin kişiye göre çeşitliliği farklılaşıyor. Ev, araba, yeni bir işyeri veya kişisel ihtiyaçlar diye sıralayabiliriz bunları. İstediğimiz, ihtiyacımız olan krediye göre, bankalar tarafından bize bir ödeme planı çıkartılıyor. Ödeme vadelerini düzenli bir şekilde ödememiz, ilerideki bankacılık işlemlerinde ve yahut yine bir kredi kartı veya kredi çekme işlemlerinde karşımıza çıkacağı için önemli. Banka tarafından düzenlenen ödeme planına sadık kalarak ilerlediğimiz takdirde, arkamızda temiz bir tablo bırakırsak bu kredi notumuz için ciddi bir önem taşır. Ancak kredi notumuzun yüksek olması bankanın bize yüz de yüz kredi vereceği anlamına da gelmiyor. Peki kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı?

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notları, 0 ile başlayıp 1900’e kadar devam eden bir grafikte ilerler. Kredi notu, kredi kayıt bürosunun kişilere ait bankacılık ve finans kurumları ile çalışma performansının değerlendirilmesiyle ortaya çıkan bir kredi puanıdır. Eğer puanınız 1500 ve üzerinde ise çok iyi olarak değerlendirilir. Ancak önemli bir nokta var ki, puanınız 1500 ve üzerinde olsa bile, çok fazla borcunuz mevcutsa bankalardan istediğiniz oranda kredi çekemeyebilirsiniz. Kredi puanı bankacılık işlemlerinde önemli bir kriter gibi görünsede, kesin sonuç veren bir uygulama değildir. Yani kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı sorusunun net bir cevabı olamamakla birlikte, birçok etken kredi çekim aşamasında önemli rol oynar.

Kredi notlarındaki değerlendirme için şöyle bir tablo oluşturacak olursak;

  • 0 – 900 puan arasına kötü,
  • 900 – 1500 arası puan için orta,
  • 1500 – 1900 arası için iyi bir puan ortalaması olduğunu söylememiz mümkün.

1500 – 1900 arası iyi bir puan olarak kabul görse de, bu puanla da kredi kullanamayabilirsiniz. Çünkü daha önceki çalışmalarınızda ödemelerinizi düzenli yapmış olsanız da, sizin bir kredi ödeme limitiniz vardır. Bu kredi ve kredi kartıyla limiti aşıyor, yasa gereği daha fazla borçlanamıyor olabilirsiniz. Sürekli yapılan kredi kartı ve kredi başvuruları da puanınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Mevcut ödeme planına sadık kalmak, puanınız için ve yeni kredi talepleriniz için daha olumlu olacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması tabi ki önemli ancak tek başına yeterli değil. Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı noktasından çok, ödeme planını düzenli ödemek ve vadeleri geçirmemek, kredi talepleriniz de işinizi daha kolaylaştıracak diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here