Kredi Çekerken Kefil İstenme Durumu

Kredi Çekerken Kefil İstenme Durumu! Kefil Olmanın Sakıncaları Nelerdir? Hangi Durumlarda Kefil İstenir? Tüm detaylar için…

0
281
Kredi Çekerken Kefil İstenme Durumu

Krediler insanların bankalardan aldıkları hizmetin başında gelirler. Öyle ki insanın ihtiyacı olan birçok şeyi satın almak ya da yerine getirmek için toplu paraya ihtiyaç olur. Toplu paranın olmaması durumunda da kredi çekme yoluna gidilir. Krediler kredi veren her bankadan çekilebilir fakat bu müşterinin durumuna göre de değişiklik gösterir. Varlık durumu iyi olan birine tüm bankalar sorunsuz bir şekilde kredi verirken, gelir durumu iyi olmayan kişiler ise kolay bir şekilde kredi alamazlar. Bu kişiler çoğu zaman kredi çekmek için bir kefil göstermek zorunda kalırlar. Bu kefil ise krediyi çeken kişinin borcunu ödeyeceğine kefil olur. Eğer sizler de gelir durumu iyi olmayan biriyseniz ve kredi çekmek istiyorsanız sizlerden de kefil istenebilir.

Kefil Olmanın Sakıncaları Nelerdir?

Kredi çeken herhangi birine kefil olmak son derece sakıncalıdır. Öyle ki kefil olduğunu kişi borcunu ödemezse banka bu borcu sizlerden tahsil etmeye çalışacaktır. Bu nedenle çok güvenseniz bile akrabalık ilişkilerinizin olmadığı bir kişiye kefil olmamanız gerekir. Aksi halde iyi niyetli olan siz olsanız bile bir zaman sonra sorun yaşarsınız. Eğer kefil olduğunuz kişi borcunu ödemezse banka kendisiyle hiçbir şekilde uğraşmadan sizleri hedef alır. Bir de o kişiden daha iyi durumdaysanız bankanın elinden kurtulmak çok zor olacaktır. Kefil olduğunuzu belirten anlaşmaya imza atmak demek bir nevi ateşle oynamak anlamına gelir. Öyle ki kefil olduğunu kişinin başına bir şey geldi, banka yine hedef olarak sizleri seçer. Bu nedenle bir kişiye kredi konusunda kefil olurken iki kere düşünmek gerekir.

Hangi Durumlarda Kefil İstenir?

Bankaların kredi vermek için kefil istemeleri durumu oldukça nadirdir. Bunun için kredi çeken kişinin banka gözünde borcunu ödeyemeyecek kadar kötü olması demektir. Eğer bu kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir şey varsa banka bunu ipotek eder ve kefil istemez. Fakat kredi çekmek isteyen kişinin üzerine de herhangi bir mal varlığı yoksa banka kefil göstermeyen bu kişiye asla kredi vermez. Hiçbir şekilde kefil olmamak ve kefilli bir kredi çekmemek son derece mantıklı bir davranış olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here