Kredi Çekmek İçin SSK Şart Mı?

Kredi Çekmek İçin SSK Şart Mı? Sigortasız Kredi Başvurusu Onaylanır mı? Hangi Bankalar Sigortasız Kredi Verir? Tüm detaylar için…

0
235
Kredi Çekmek İçin SSK Şart Mı?

Yaygınlaşan bireysel kredi çekme işlemlerinde bankalara başvuru yapan bireyler hakkında banka çeşitli yönlerden araştırma sürecini başlatır bu süreçte kişilerin kredi notları, SSK kayıtlarının olup olmadığı, kredinin geri ödemesini gerçekleştirebilecek gelir elde edip etmediği gibi faktörler sorgulanmaktadır. Ve bu işlem sonucunda bankalar kullanacakları kredinin geri ödemesinde sorun yaşamayacak kanaatine vardıkları müşterilerinin taleplerini onaylarlar.

Kredi Çekmek İçin SSK Şart Mı?

Bu noktada bankalardan kredi ürünleri talep edecek kişilerce sorulan bir soru Kredi çekmek için SSK şart mı? Sorusudur. Bu soru genellikle SSK’lı bir işte çalışmayan kişilerce sorulmaktadır. Genel olarak bankalara kredi başvurusu yapan bireylerin başvuru yapmadan en az 6 ay öncesinden en az bir defa SSK girişlerinin bulunması gerekmektedir.

Çünkü kredi başvurusu yaparken bir gelir belgesi beyan etme zorunluluğu genel olarak bütün bankalarda zorunludur. Sigortalı olarak çalışmayan serbest meslek sahipleri, çiftçilik ve hayvancılık yapanlar veya sahip oldukları gayrimenkullerin kiraları ile geçimini sağlayan kişiler tarafından da merak edilen bir konu olan Kredi çekmek için SSK şart mı? Konusu burada bankalar açısından farklılık göstermektedir. Bankalardan bu gibi müşterin kredi almaları daha kolay koşullarda sağlanabilmektedir.

Bu şekilde aylık sabit bir gelir ile çalışmayan kişiler bankalara mal beyanı yaparak gelirlerinin olduğunu kanıtlamaları halinde bankalardan kredi kullanabilmektedirler. Banka bu tür müşterilerinde SSK şartı aramamaktadırlar. Ancak bankalar kredi verirken hep kendini garanti altına almayı amaçladığından yeterli mal beyanında bulunamayan SSK’sız müşterilerinden sicili temiz bir kefil veya kredi için herhangi bir taşınmazın ipoteğini isteyebilir.

Bu konuların dışında bankaların müşteri ilişkilerine yön veren diğer önemli konu ise müşterilerinin daha önce ki finansal performanslarını yansıtan kredi notlarıdır. Daha önce ki finansal işlemlerinde hiçbir sorun yaşamayan müşterilerin kredi notları yüksektir ve bankalar ile yeni yapacakları anlaşmalarda herhangi bir sorun yaşamazlar. Bankalar kredi başvurusunda bulunan müşteri ilişkilerine yön verirken bir de SSK şartını müşterinin yaşına göre koşullandırmaktadır. Kredi taleplerinde SSK şartı 25 yaşından küçük olan müşterilerde daha fazla aranan bir faktör haline gelmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here