Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? Kredi Hesaplaması Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Tüm detaylar için…

0
249
Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi alırken geri ödeme seçeneklerine göz atmanız ve iyi bir ödeme planıyla, maddi sıkıntılara girmeden geri ödeme yapabileceğinizden emin olmanız gerekir. Bu yüzden kredi almadan önce yapmanız gereken ilk şeylerden biri kredi hesaplama nasıl yapılır öğrenmektir. Kredinizin miktarına ve taksit oranına göre bir ödeme planı çıkarabilir ve borcunuzu kısa süre içinde kapatabilirsiniz.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi hesaplama işleminin temel amacı miktara ve taksit sayısına göre geri ödenecek miktarı ortaya çıkarmaktır. Kredi taksitlerine belli bir oranda faiz eklenir dolayısıyla kredi borcu ödendiğinde alınan borcun üzerinde bir oran ödenmiş olur. Ancak ödeme kolaylığı yaratmak için borcu taksitlere bölmek daha faydalı olacaktır.

Bireysel ihtiyaç kredisi, kredi kartı, mevduat hesabı, konut kredisi gibi kredi türlerinin farklı hesaplama metotları bulunmaktadır. Bankalar genellikle kredi başvurusu yapan kişilere bir ödeme planı çıkarırlar. Burada her ay ödenmesi gereken asgari tutar bulunmaktadır. Aylık borçlar faiz ve taksit sayısı hesaba katılarak belirlenir. Ancak bankanın önerdiğinden farklı bir ödeme planı yaparak daha düşük faizlerle borcunuzu kapatmanız mümkündür.

Veda süresi, bu konuda önemli bir etkendir. Eğer borcunuzu kısa bir süre içinde kapatacağınızı düşünüyorsanız veda süresini daha erken belirleyebilirsiniz. Ayrıca her ay belirtilen oranların üzerinde taksitler ödeyerek kredi borcunuzun daha erken bitmesini sağlayabilir ve yüksek faizler ödemeden borçlarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz.

Dosya masrafı da kredi hesaplama nasıl yapılır öğrenirken dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Birçok banka kredi için hazırlanan dokümanların masraflarını müşteriden alıyor ve bunu da geri ödeme planına ekliyor. Bu oran en fazla 1000’de 5 olarak belirlenebilir. Özellikle konut kredilerinde dosya masrafı istenmektedir. Ancak bu masrafları daha sonra geri almak da mümkündür.

Bazı bankalar ihtiyaç kredisi alan müşterilerinden hayat sigortası yaptırmalarını da isteyebilmektedirler. Bunun sebebi ödeme yapamayacak durumda olduğunuzda kredilerin belli bir fondan karşılanabilmesidir. Eğer bankanın sigorta hizmetlerine başvurarak hayat sigortası yaptırırsanız bunun masrafı da kredi tutarınıza yansıyacak ve her ay ödemeniz gereken ücrete eklenecektir. Bu bakımdan kredi alırken iyi bir plan yapmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here