Kredi Kartı Kaybolduğunda Ne Yapılır?

Kredi Kartı Kaybolduğunda Ne Yapılır? Kartımı Kaybettim, Şifresini Bilmeden Para Çekebilirler mi? Ne Yapmam Lazım?

0
940
Kredi Kartı Kaybolduğunda Ne Yapılır?

Kredi kartı herkesin kullanmış olduğu bir sonradan ödemeli karttır. Bu nedenle kart her zaman için diğerine nazaran daha tehlikelidir. Eğer kredi kartınızı kaybettiyseniz ve kart art niyetli kişilerin eline geçtiyse kartınızı boşaltabilirler. Bunu yapmak ise oldukça kısa bir zaman diliminde olacaktır. Kredi kartınızı kaybetmeniz durumunda ilk olarak yapmanız gereken şey kartınızı iptal ettirmek olacaktır. Kartınızı iptal ettirmek için müşteri hizmetlerini aramanız yeterlidir. Müşteri hizmetlerini aradığınızda karşınıza çıkan görevliye kartınızı kaybettiğiniz söylemeniz ve ardından da sorduğu soruları cevaplamanız gerekir. Güvenlik açısından sizlere ait birkaç özel bilgi sorulur ve bunlara doğru olarak cevap vermeniz istenir. Eğer sizlere sorulan sorulara doğru bir şekilde cevap verirseniz kredi kartınız iptal edilir.

Kartımı Kaybettim, Şifresini Bilmeden Para Çekebilirler mi?

Kredi kartınızı kaybettiyseniz ve bulan kişinin şifresini bilmediğini düşünerek kartınızı iptal ettirmediyseniz çok yanlış bir düşünce içindesiniz demektir. Bu yanlış düşünceden kurtularak hemen kredi kartınızı iptal ettirmeniz ya da kullanıma kapatmanız gerekir. Eğer kartınızı kullanıma kapatmazsanız kartı bulan kişi şifrenizi bilmese bile kredi kartınızı kullanabilir. 3D Security sistemi olmayan ya da bu sistemi kullanmayan birçok internet sitesi vardır. Bu siteler kredi kartı bilgisi girildiğinde direkt olarak para çeker. Eğer kartınızı iptal ettirmezseniz birileri sizin kartınızı kullanarak bu sitelerden alışveriş yapabilir. Bu nedenle kartınızın kaybolması durumunda hemen kartı kapattırmak üzere bankaya başvurmanız gerekir.

Banka Kartı Şifremi Unuttum, Ne Yapmam Lazım?

Banka kartı şifresi unutulmakta ve bu gibi durumlarda çoğu kişi tahmin ettiği şifreleri Atm sayesinde denemektedir. Oysa bu son derece yanlış bir davranıştır. Öyle ki banka kartınızın şifresini 3 kereden daha fazla yanlış girdiyseniz kartınız Atm tarafından yutulur. Alışveriş esnasında bu durumla karşılaşmak ise çok daha tehlikelidir. Öyle ki şifrenizi birkaç kez yanlış girdiğinizde polise haber verilir. Olay yerine gelen polis ise sizi tutuklayabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kart şifresi unutulduğunda hemen müşteri temsilcisi aranmalıdır. Bu sayede hemen yeni bir şifre alınır ve bu dertten de kurtulmuş olunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here