Kredi Kartı Ödeme Zorluğu Çeken Müşteriler İçin Yaptırımlar

Kredi Kartı Ödeme Zorluğu Çeken Müşteriler İçin Yaptırımlar Nelerdir? Borç Ödenmezse Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Düşerim?

0
1008
Kredi Kartı Ödeme Zorluğu Çeken Müşteriler İçin Yaptırımlar

Kredi kartı her alışverişte kullanılan bir araçtır. Günümüzde herkesin çantasında en az iki ya da üç farklı bankaya ait kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde gelir ve gider dengesi ayarlanmazsa ödemelerde sıkıntılar yaşanabilir. Kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye düşer sorusu herkes tarafından merak edilmektedir. Farklı bankaların uygulamaları standart olsa bile bankalara göre değişebilen kurallar olabilir.

Kredi Kartı Ödeme Zorluğu Çeken Müşteriler İçin Yaptırımlar

Kredi kartı ödemelerinde bir asgari ödeme bir de borcun tamamını ödeme ihtimali vardır. Borcun tamamının ödenmesi durumunda gelecek dönem için bir sorun olmamakla beraber alışverişlerinize ve kartın avantajlarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Kart borcunun asgari tutarını ödeyebilenler ise ödedikleri kadar limite sahip olurlar. Son ödeme tarihine kadar ödenen minimum tutarların bankalar açısından bir sorun teşkil etmeyeceği ve kalan borç üzerinden faizlendirileceğinizi bilmelisiniz. Asgari borcunu ödeme tarihine kadar ödemeyenler için sıkıcı bir süreç başlar. Kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye düşer sorusunun cevabı müşteri ve banka arasında yaşanan iletişime bağlı olarak değişebilir. Normal şartlar altında üç dönem üst üste kredi kartının asgari borcunu ödemeyenler banka takip sistemine alınırlar. Bu durum müşterinin kredi notunu olumsuz etkileyen ve tüm bankaların sisteminde görülen bir bilgidir. Süreç içerisinde banka çağrı merkezleri veya şubeler müşteri ile önce mesaj ile daha sonra da telefon ile arayarak iletişime geçerler. Bu aşamada müşterinin borcu için ödemeyi düşündüğü tarihin bilgisine göre kendisine süre tanınır.

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Düşerim?

Sözü alan bankalar müşterilerine yeni tarihi yazılı mesaj olarak da ileterek hatırlatmalar yaparlar. Her bir dönem sonunda borcun üzerine eklenen yeni borç müşterinin daha da zorlanmasına ve durumun içinden çıkılamayacak hal almasına neden olabileceği gibi verilen tarihlerde yapılan ödemelerden sonra kart kullanımına devam edilebilmektedir. Ne olursa olsun dönem borcunun asgari tutarının ödenmesi çok önemlidir. Kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye düşerim diye merak eden ve bu sorunun cevabına ihtiyaç duyan borçlu sayısı her geçen gün artmaktadır. Kredi kartı kullanıcılarının alışverişleri hiçbir zaman ödemeyecekmiş gibi harcama yapması ve birden fazla kredi kartına sahip olması son derece tehlikeli bir durumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here