Kredi Nasıl Çekilir? Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Nasıl Çekilir? Kredi Notu Kaç Olmalı? Kredi Başvurusu için Kredi Notunun Önemi Nedir? Tüm detaylar için…

0
216
Kredi Nasıl Çekilir? Kredi Notu Kaç Olmalı?

Birçok kişi herhangi bir şeyi satın almak için ihtiyaç duyduğu parayı toplu bir şekilde elde edemez. Bu gibi durumlarda en çok tercih edilen çözüm yolu bankalardan kredi çekmektir. Bankaların sayısının çok olması kredi çekme konusunu kolaylaştırmış olsa da bunun için bazı şartlar arayan bankalar herkese sorunsuz olarak kredi vermezler. Kredi çekebilmek için 18 yaşından büyük olmak, herhangi bir kefil ya da dayanak göstermek gerekir. Fakat bazı bankalar öğrencilere de düşük faiz oranıyla, az miktarda kredi vermektedir. Buna İngbank bankasının verdiği 2 bin liralık kredi örnek verilebilir. Eğer ev ya da araç satın almak için kredi çekecekseniz evi ya da aracı ipotek ettirmeniz gerekir. Çünkü hiçbir banka mağdur olmak istemez, buna paralel olarak da kendilerini güvenceye alarak kredi verirler.

Kredi Notu Nedir?

Her insanın bir başkasını değerlendirmek için çeşitli metotları ve düşünceleri vardır. Bankalar da müşterilerini bu gibi bir yöntemle değerlendirirler. Bunun sonucunda da kişiye verilen kredi notu ortaya çıkar. Kredi notu demek bir anlamda bankaların sizleri ne kadar güvenilir gördüklerinin belgesi demektir. Eğer kredi notunuz yüksekse bankalar size güvenip yüklü miktarda kredi verebilir. Fakat kredi notunuz düşükse hiçbir banka size kredi vermez. Bunun sebebi ise sizi güvenilir ve borcunu ödeyebilecek biri olarak görmemeleridir. Kredi notu bankalarla olan ilişkileriniz sonucu verilir. Bunun yanı sıra sahip olduğunuz mal ve mülkün de etkisi vardır. Eğer uzun süredir kredi kartı kullanıyorsanız ve borcunuzu da düzenli olarak ödüyorsanız kredi notunuz yüksek olacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması demek sorun yaşamasızın kredi çekmek anlamına gelir.

Kredi Notu Nasıl Artar?

Kredi notu artması hemen olacak bir iş değildir. Bunun için kullandığınız kredi kartının borcuna sadık olmak, eğer varsa kredi borcunuzu aksatmamak gerekir. Böyle hareket ederek bir zaman sonra kredi notunuzu ciddi anlamda arttırabilirsiniz. Eğer böyle hareket etmezseniz kredi notunuz daha da düşer ve zamanla seneler geçse bile düzelmeyecek hale gelir. Bu da kredi çekme işini zora sokacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here