Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Sorgulanır? Kredi Notunu Nasıl Öğrenebiliriz? Detaylar İçin…

0
795
Kredi Notu Nedir?

Kredi çekme isteyenlerin, başvuru aşamasındaki en büyük endişeleri kredi notu olarak karşımıza çıkıyor. Bu safhada zincirin oldukça önem barındıran bir halkası olan kredi notunun ne olduğu ve hakkında neler yapılabileceği konusunda akıllarda mevcudiyet barındıran soru işaretlerinin manipüle edilmesi gerekmekte.

Kredi Notu Nedir?

Bankacılık hizmetlerinin bireysel ya da kurumsal nitelikteki kullanıcılarının sadece söz konusu olan banka ile değil geçmişte iş birliği sürdürdüğü tüm bankalar ile olan ilişkisinin niteliksel değerlerinin derinlemesine ayrıntılar ile rapore edilmiş ve risk analizi gerçekleştirilmiş olan nominal verilerdir.

Bahsi geçen raporda başvuruda bulunacağınız bankaya olan mevcut borcun yanı sıra diğer banka ya da bankalarda mevcudiyet barındıran genel borçlanmanız, önceden kapanmış olan borç verileriniz, ödenek planlamanız, ödeme düzeniniz, kullanmakta olduğunuz kredi çeşitleri ve benzer nitelikteki bilgilerin değerlendirmeleri yer alır. Konut ya da ihtiyaç kredisi gibi başvurularınız sırasında, kredi notunuz incelenir, gerekli risk analizleri yapılır ve elde edilen değerler doğrultusunda başvurunun onay ya da red işlemi gerçekleştirilir.

Kredi notunuza dair mevcut değerler ani olarak düşmez ya da yükselmez. Geçmiş dönemlerde gerçekleştirmiş olduğunuz ödeme performansı, kredi & kredi kartı kullandırım limiti ve gerçekleştirilmiş olan tüm başvurular bu skorun değerlendirilmesine etkide bulunmaktadır. Dolayısıyla hızlı bir yükseliş ya da düşüş grafiğinin gözlenmesi söz konusu değildir.

Fakat akıldan çıkarılmamalıdır ki; ödeme süreçlerinin düzenli ve aksatılmadan gerçekleştirilmesi kredi notunun yükselmesi adına verimli bir adım olabileceği gibi, düzensiz ve geciktirerek gerçekleştirilmekte olan ödeme işlemleri ise kredi skorunuzun düşüş grafiğine sebebiyet verecektir.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi notunuzu herhangi bir banka iletişim kurmadan internet üzerinden hizmet sağlamakta olan pek çok platform üzerinde hesaplayabilirsiniz. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi web sitesine üye olarak SMS ile sorgulama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.  Mesaja “Riskim” yazın arada boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızın son 4 hanesini de ekledikten sonra 4552’ye gönderin.

Son olarak yol göstermesi açısından şu bilgiyi de paylaşalım; elde edilen kredi skoru, bankaların kriterlerine göre kısmen de olsa farklılık gösterebilmektedir. Ortalama bir değer vermek gerekirse kredi notu 1500 ve üzerinde olan kullanıcıların kredi kullanabileceklerini belirtebiliriz. Fakat istisnai sebepler bu durum değişimine sebebiyet verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here