Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir? Kredi Başvurusunun Olumlu Sonuçlanması için Kredi Notunuzun Kaç Olması Gerekir? Tüm detaylar için..

0
237
Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, banka ile iletişim kurduğunuzda karşınıza çıkan güvenilirlik koşuludur. Bankalar paradan para kazanma ekseninde işlem verdiği için kazançlarını sürekli hale getirme yoluna giderler. Kurumun özel veya tüzel kişiler için uyguladığı kuralların bazıları esnek, bazıları da katı olabilir. Eğer sistemin işleyişinde bir aksama yaşanacağına dair kaygı oluşmuşsa, banka yetkilileri ticari birliktelik kurmak istemezler. Bu geri çekilişe neden olan durum ise kredi notunun düşüklüğüdür. Peki, kredi notu nedir? Nasıl yükseltilir, derecelendirme sınırı kaçtır?

Kredi Notu Nedir?

Her ticari ilişkide güven şartı aranır. Bankaların özel ve tüzel kişilerle ilişkilerindeyse güvenlik çok belirgin olarak kendini hissettirir. Belki esnaf senetsiz, kefilsiz alışveriş yapmanıza izin verir; ancak bankalar için bu tarz işlemlerin değeri yoktur. Kredi notu, sadece bir banka için değil birçok bankayı da içine alan çok önemli bir değerlendirmedir. Eğer A bankasından bir kredi çekmiş ve ödemeleri aksatmışsanız, diğer bankaların gözünde de itibar kaybetmişsinizdir. Özellikle haciz, hapis gibi cezai işlemlere varan yaptırımlarla karşılaşılmışsa o kişiye tekrar kredi verilmesi zor rastlanır bir durumdur. Aslında kredi notu nedir sorusunun en güzel yanıtı sicil temizliğinden geçiyor. Bankayla ticari ilişkinizi hangi oranda iyi tuttursanız kredi notunuz da aynı oranda yükselecektir.

İhtiyaç, taşıt, konut kredisi adı altında onlarca çeşit parasal gereksinimin bir an evvel karşılanması için bankanın gözünde itibarlı olmalısınız. Bilindiği gibi kredi notları banka şubelerinden öğrenilebilir; yine bankaların cep şubeleri de bu hizmeti verebilecek kapasiteye sahiptir. Her iki öğrenme yolu için de bankanın belirlediği ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Eğer kredi almayı planlıyorsanız, faturalarınızı düzenli ödemeye özen gösterin. Banka ile ticari ilişkilerinizde gecikme yapmayın, cezai yaptırımlara varan tutumlardan kaçının. Kredi notunda tavan puan 1900 olarak belirlenmiştir ve siz bu sayıya ne kadar yakınsanız banka nezdinde güvenilirliğiniz o kadar fazladır.

Bankadan kredi almak isteyenlerin kredi notu nedir sorusu yöneltmesini anlayışla karşılıyoruz. Çünkü maddi sıkıntı anında bazen bankadan başka çıkış yolu bulunmaz. Şayet hayat şartları nedeniyle ödemelerinizi aksattıysanız ve notunuz 500-800 seviyelerine gerilediyse, yeni bir kredi almak için ipotek veya bir kefile ihtiyaç duyarsınız. Kredi notu ne kadar yükselirse o kadar iyidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here