Kredi Notu ve FİNDEKS Aynı Mıdır?

Kredi Notu Nedir? Findeks Nedir? Kredi Notu ve FİNDEKS Aynı Mıdır? Arasındaki Farklar Nelerdir? Tüm detaylar için…

0
220
Kredi Notu ve FİNDEKS Aynı Mıdır?

Kişiler ve diğer finansal kurumlar arasındaki ilişkiler sonucunda kişilerin davranışları ile yani kişilerin finansal performansları ile oluşan kredi notlarını tablolar ile kayıt altına alan kurum Kredi Kayıt Bürosu’dur.

Bu kayıtlar önceden Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmaktaydı. Ancak daha sonraları bu sorumluluk Merkez Bankası’nın üzerindeki sorumlulukları azaltmak adına yine Merkez Bankasına bağlı olan ancak ayrı bir kurum olarak nitelendirilen Kredi Kayıt Bürosu’nun sorumluluğuna dâhil edilmiştir.

Bu kurum kişilerin finansal hayatlarındaki davranışlarını bankalardan ve finansal kurumlardan düzenli olarak almış oldukları bilgiler dâhilinde oluşturmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından finansal kurumlardan her ay düzenli olarak alınan müşteri performansı bilgileri tablolara aktarılarak kaydedilir ve bu tablolar kişilerin kredi notlarını yansıtır.

Kredi Notu ve FİNDEKS Aynı Mıdır?

Geçmişe dönük ve güncel müşteri bilgilerini kayıt altında tutan Kredi Kayıt Bürosu bankaların müşteri ilişkilerinde başvurdukları ilk bilgilerdir. Bankalar bu bilgiler dâhilinde müşteri ilişkilerine yön vermektedirler. Bankalar ve müşteriler Kredi Kayıt Bürosunu kayıt altında tuttukları bu bilgilere ulaşım sağlayabilmektedirler. Son zamanlarda gündeme gelen ve Kredi Kayıt Bürosu ile birlikte bu kayıt işlerini yürüten FİNDEKS Finansal Raporlama Kurumları da kişilerin finansal performansları kaydını tutan bir kurumdur.

Genel hatları ile aynı olan bu kurumlar aynı amaca hizmet etmektedirler. Kredi notu ve FİNDEKS aynı mıdır? Kişilerin finansal hayatlarında en etkili faktör olan kredi notları FİNDEKS Finansal Raporlama Kurumları tarafından kayıt altına alınmakta ve yine kişilerin kredi notları hakkında bilgi sahibi olabilmelerine imkân tanımaktadır.

Kredi notu ve FİNDEKS aynı mıdır? Kişilerce merak edilen bir konudur. Sistem olarak kişilerin finansal hayatları hakkında bilgi veren bu iki kavramda ufak farklılıklar yer almaktadır. FİNDEKS Finansal Raporlama Kurumları kayıtlarında kişilerin kredi notları belirli kredi notları farklı renk seçenekleri ile ifade edilir ve bankalar kredi notlarından daha çok bu renk aralıklarına dikkat etmektedirler. Bu nedenle de kişilerde kredi notu sorgulama işlemlerinde FİNDEKS kredi notu renk aralıklarına bakmalıdırlar. Kişiler bankalara bir talepte bulunmadan FİNDEKS üzerinden renk aralıklarını öğrenmelidirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here