Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir? Kredi Notunuz Düşük İse İtiraz Etmek İçin Neler Yapmalıyız? Detaylar İçin…

0
1615
Kredi-notuna-nasil-itiraz-edilir

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi notu hem kredi çekmek isteyen kişiler için hem de bankalar için büyük önem taşımaktadır. Son zamanlarda gencinden yaşlısına kadar birçok kişi kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartı borçlarını öderken ise çeşitli sebeplerden dolayı aksilikler meydana gelebiliyor. Bu aksiliklerde kredi notunun düşmesine sebep oluyor. Ancak bazı durumlarda bir aksilik olmamasına rağmen kredi notunda düşme olabilir. Diyelim ki kredi çekmek için bir bankaya kredi başvurusu yaptınız fakat başvurunuz kredi notunuzun düşük olması sebebiyle reddedildi. Bu ve bunun gibi durumlarda kredi notunuza itiraz edebilirsiniz. Peki, kredi notuna nasıl itiraz edilir?

Kredi notunuzda haksız yere bir düşüş olduğunu düşünüyorsanız ve bu konuyla ilgili itiraz etmek istiyorsanız, itiraz edeceğiniz yer bankanız ya da kredi kayıt bürosu olarak karşımıza çıkmaktadır. İtiraz edecekseniz bir hata olduğundan emin olmalısınız. Kredi kartı borcunuzu ödemeyi bir gün bile geciktirirseniz bu durum kredi notunuzu etkileyecektir. Ayrıca gününde fakat sadece asgari tutarı ödenen miktarlarda kredi notunuzu ciddi anlamda düşürecektir. Eğer bu durumları hiçbir şekilde yaşamadıysanız ve notunuzu düşürecek bir sebep olmadığını düşünüyorsanız itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Böyle durumlarda ilk olarak bankaya itirazda bulunabilirsiniz. Banka tarafından size geri dönüş sağlanmıyor ve bir cevap alamıyorsanız bir sonra ki aşama olan Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz. İtirazlarınızı telefon aracılığıyla ya da yüz yüze görüşme sağlayarak sözlü bir şekilde iletebilirsiniz. Kredi notunuzdaki hata sözlü itirazınıza rağmen düzeltilmiyorsa başvurunuzu yazıya dökebilirsiniz. Bir dilekçe hazırlayıp bunu ilgili kuruluşlara elinizle teslim edebilir ya da posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Yaptığınız itirazlar ilgili kuruluşlar tarafından dikkate alınacak ve gerekli işlemler yapılacaktır. Bu itirazların değerlendirilmesi için MİDES adını verdiğimiz bir sistem yer almaktadır. Bu sistem hem bankalarda hem de Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde müşterilerin yaptığı itirazlar incelenmekte ve kısa bir süre içerisinde sorunları çözülmektedir. Eğer siz de kredi kartınızda ya da kredi notunuzda bir aksilik olduğunu düşünüyorsanız gerekli yerlere itiraz yaparak hakkınızı arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here