Krediler En Çok Kaç Aylık Yapılabilir?

Krediler En Çok Kaç Aylık Yapılabilir? Kredi Çeşitleri Nelerdir? Kredilerde Süre Kısıtlaması Nedir? Tüm detaylar için…

0
231
Krediler En Çok Kaç Aylık Yapılabilir?

Krediler En Çok Kaç Aylık Yapılabilir?

Konut ve araç kredisi alımından evlilik harcamalarına kadar, eğitimden iş kurmaya dek bir hayli geniş bir kapsamda banka kredisi imkânları mevcuttur. Hemen hemen her çeşit ihtiyacı giderebilmek amacıyla bankalardan alınan bu kredilerin en fazla vade süreleri çeşitlilik göstermektedir. Krediler en çok kaç aylık yapılabilir?  Sorusunun bir tek yanıtının olmaması da işte bu yüzdendir. Mesela ihtiyaç kredileri 36 aya kadar varan vadelerle alınırken, ev kredileri 120 aya varan hatta daha uzun süreye kadarda alınabilir. Makalemizin kalan bölümünde hangi kredi çeşidinin en çok kaç aylık vadeyle verilebileceğiyle ilgili daha ayrıntılı veriler aktarılacaktır.

Kredi Çeşitleri ve Süre Kısıtlamaları

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu), 2013 yılında düzenlemiş olduğu bir kararla kredi vadelerine bir kısıtlama getirdi. İlgili yönetmelik değişikliği ile beraber artık ihtiyaç kredilerinde en çok 36 ay süre ile kredi alınmaya başlandı. Kredi taksitlerindeki bu sınırlamanın özünde batık oranının git gide çoğalması yatmaktadır. Araç kredisi ve konut kredilerinde ihtiyaç kredilerine göre batık oranı bir hayli düşüktür. Bu durumun nedeni ipotekli verilmesi sayılabilir. Ancak Tüketici kredilerindeyse ipotekli krediler oldukça az görülmektedir. Alınan önlemler sonucunda en çok 36 aylık vadeyle tüketici kredisi verilmeye başlandı.

İhtiyaç Kredilerinde Vadelendirme

Tüketici kredisi ismi altında alınan seyahat, eğitim, düğün, borç birleştirme vb. bütün bireysel krediler bu vade kısıtlamasından etkilenmektedir. Ev kredisi ve araç kredisi ise bu kısıtlamanın istisnası olarak tutulmaktadır. Onların taksit kısıtlaması çeşitli tarzlarda belirlenmektedir. Şimdi de araç ve ev kredileri en çok kaç ay vadeyle çekilebilir onları bir gözden geçirelim.

Araç Kredilerinde Vadelendirme

Araç kredilerinde ikinci el araçlar ile 0 km araçların en çok vade sayıları arasında farklılık görülmektedir. Sıfır taşıtlarda taksit sayısı en çok 48 aya kadar olabilmektedir. İkinci el araçlarda ise en çok taksit sayısı taşıtın yaşına ve bankanın tavrına bağlı olarak değişmektedir. Mesela taşıtın yaşı en çok beş olan ikinci el araçlar için 48 aya kadar vade yapılabilirken 5-8 yaş arası taşıtlar için ise en çok 36 ay yapılabilmektedir.

Konut Kredilerinde Vadelendirme

Konut kredilerinde en çok taksit sayısı ise 120 ay yapılabilmektedir. Bir takım özel koşullar hem araç hem de ev kredilerinde taksit sayısı yükseltilebilmektedir. Bu koşulların neler olduğu ve hangi koşullarda verildiğine dair ayrıntılı bilgi için bankalara gitmek gerekir. Kredi taksit sayısı en fazla kaç olur sorunuzun yanıtını ve kredi türlerine göre maximum vade ve taksit sayıları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here