Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Kredili Mevduat Hesabının Bizlere Sunduğu Avantajlar Nelerdir? Tüm detaylar için…

0
278
Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı için bir tanımlama yapılması gerekirse kredili mevduat hesabı; tüketicilerin vadesiz mevduat hesabına tanımlanmış olan kredi limiti olarak tanımlanabilmektedir. Kredili mevduat hesabı nedir? Kredili mevduat hesapları bir mevduat hesabı ile ilişkilendirilerek açılmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Ve hesap sahibinin hesabında para bulunmadığı hallerde önceden belirlenmiş olan belirli bir limit dâhilinde nakit çekimlerini kredili mevduat hesapları üzerinden yapabilmektedirler. Kişiler ayrıca kredili mevduat hesapları üzerinden ödemelerini de gerçekleştirebilmektedirler. Kredili mevduat hesabı nedir? Kredili mevduat hesabı bir kredi işlemi olması nedeni ile hesap sahibi açısından kullanılan anaparanın yanı sıra kişilerin faiz ödeme yükümlülükleri de söz konusudur.

Kredili mevduat hesabından bankalar mevzuat uyarınca kredili mevduat hesabı kapsamında kullandırılan kredilere uygulanacak faiz oranlarını, sağlanabilecek diğer menfaatler ve tahsil olunacak masrafları serbestçe belirleyebilmektedirler. Kredili mevduat hesaplarında bankaların koşulları serbestçe belirleyebilmeleri nedeni ile tüketicilerin bu ürünü kullanmadan önce ilgili bankaların kredili mevduat hesabı için belirlenen faiz oranları ve diğer masrafları dikkate alarak karar vermeleri veya ileride kredili mevduat hesabı kullanmayı düşünüyorlar ise bankaların kredili mevduat hesabı faiz oranları ile masraflarını karşılaştırmaları gerekmektedir. Kredili mevduat hesabı kullanmak isteyen bireyler vadesi mevduat hesaplarının bulunduğu bankaların şubelerinden başvuru yapabilmektedirler.

Ya da kişiler maaş hesaplarının bulunduğu banka şubeleri veya otomatik ödemelerinin bulunduğu banka şubelerinden de başvuru işlemlerini süreçlerini daha da kısaltma imkânlarına sahip olabilmektedirler. Kişilerin finansal işlemlerini yürüttükleri bankalar üzerinden kredili mevduat hesabı başvurusu yapmaları kişilerin kredili mevduat hesaplarının onaylanma ihtimalini arttırmaktadır. Özellikle internet bankacılığının kullanımı basit olan bir banka üzerinden başvuru yapılması kişilerin kredili mevduat hesabı başvurularında daha da kolaylık sağlayabilmektedir. Kredili mevduat hesabı için sözleşme imzalanması gereklidir.

Ve bu sözleşmenin yanı sıra bankaların kredili mevduat hesapları için müşterilerinden istedikleri bazı belgeler söz konusudur. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra kredi mevduat hesabının onaylanması tarafından bankalarca kredili mevduat hesabı için bir kredi limiti belirlenmektedir.  Kredili mevduat hesabı limiti genel olarak başvuru sırasında beyan edilen gelirin belirli bir oranı kadar olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here