Maaşını Belgeleyemeyen Kişi Kredi Alabilir mi?

Maaşını Belgeleyemeyen Kişi Kredi Alabilir mi? Maaşını Belgeleyemeyen Kişiler Nasıl Kredi Alabilir? Detaylar İçin…

0
1367
Maaşını Belgeleyemeyen Kişi Kredi Alabilir mi?

Maaşını Belgeleyemeyen Kişi Kredi Alabilir mi?

Bankalardan kredi (konut kredisi, ihtiyaç kredisi ya da diğer tüketici kredileri) alabilmek için gelir belgesinin sunulması ön şartlardan biridir. Gelirini belgeleyemeyen tüketiciler kredi kullanamaz. Çünkü sizin krediyi ödeyebilir durumda olduğunuzu kanıtlayan tek belge gelir belgenizdir. Banka gelir belgesine göre tüketiciye ne kadar kredi verilmesi gerektiğine karar verir. Genel kural olarak bankaların onayladıkları kredilerde kredi taksitleri, aylık gelirin yarısını geçemez.

Alınacak krediye karşılık borcun ödenebileceğini belgeleyen maaş bordrosu, müşterinin risk tahmininin belirlenmesi için kullanılır.

Daha yüksek ücret aldığı halde bordro ile aldığı maaşı belgeleyemeyen kişiler, iş yerinden onaylı gerçek maaşını belgeleyen bir yazıyı bankaya sunabilirler. Bu belgeler eşliğinde krediye onay verip vermemek tamamen bankanın kendi kararıdır.

Ancak gelir belgesiz kredi veren bankalar da yok değil. Kredi Notu olarak yaptığımız araştırmada, gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar arasında Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Bank Pozitif ve Finans Bank bankalarını tavsiye edebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here