Ödenmeyen Kredi Borcu!

Ödenmeyen Kredi Borcu! Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Kredi ve Kredi Borcu! Detaylar İçin…

0
1337
Ödenmeyen Kredi Borcu!

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmediği takdirde ilk aşamada bankalar tarafından uyarı aşaması olmaktadır. Bunun nezdinde idari takip adı verilen bir süreç başlamaktadır. Bu süreç içinde kredi çeken kişinin kredi notuna gerekli kayıt yapılmakta ve ödemesi için ısrar edilmektedir. Aksi takdirde banka müşterisini kaybedeceğinden dolayı borcun bir an önce kapatılması hem banka hem de borçlu açısından faydalı olmaktadır.

Kredi borcunun ödenmemesi konusunda ileri aşamalardan bir tanesi Merkez Bankası kara listesine girmektir. Kara listeye girmek kredi sahibinin gelecek dönemlerde yapacağı bankacılık işlemlerinden olumsuz cevaplar alma ihtimalini artırmaktadır. Bu da hiçbir tüketicinin istemeyeceği bir durumdur. Kara listeye girmek haricinde yasal takibe düşmek gibi bir sonuç da ortaya çıkabilmektedir.

Kredi ve Kredi Borcu

Ülkemizde her ihtiyaca yönelik olarak düzenlenmiş çeşitli kredi seçenekleri mevcuttur. Bankalar müşterilerin talebine yönelik olarak kredi fırsatlarını oldukça geniş tutmaktadır. Örneğin konut almak isteyen bir kişi ile taşıt almak isteyen başka bir kişi için farklı türde kredi seçenekleri sunmaktadır. Konut kredisinin vade seçenekleri taşıt kredisine nazaran daha uzun olmaktadır.

Bunun haricinde günlük gereksinimler için kullanmak üzere ihtiyaç kredisi adı altında kredi türü de mevcuttur. Dönemler itibariyle bu kredi türleri artış veya azalış göstermektedir. Kredi türünde ne kadar çok çeşitlilik olursa insanların krediye talebi de o kadar fazla olmaktadır. Böylelikle bankaların müşteri sayısında bir artış yaşanmaktadır. Bu durumda hem banka karlı çıkmakta hem de insanlar ihtiyaç duydukları paraya sahip olmaktadırlar.

İnsanlar kredi başvurusu yaptıklarında ödeme gücüne göre genel olarak olumlu sonuç almaktadır. Bu da demek oluyor ki kredi borcu olan insan sayısı gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Kredi alabilmenin kolay olduğu şu dönem de maalesef ki kredi borcunu ödemek o kadar da kolay değildir. İnsanlar çektikleri kredileri hemen tüketmekte ve taksit ödeme zamanı gelince kara kara düşünmektedirler. Ne yazık ki son dönemde bu durumda olan pek çok insan vardır. Zor durumda olan kredi borçluları bu borcu bir an önce kapatmak için çaba göstermektedirler.

Ancak borç ödenmedikçe anaparanın üzerine gecikme faizi de birikmekte ve mevcut borç miktarı giderek artmaktadır. Böyle olunca da ödenmeyen kredi borcu sayısı sürekli artmaktadır. Burada yapılması gereken en doğru davranış kredi çekerken ödeme gücüne yönelik olarak limit talebinde bulunmaktır. En başta dikkatli olunduğu takdirde gelecek dönemlerde maddi açıdan sıkıntıya düşülme ihtimali giderek azalmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here