Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir Mi?

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir Mi? Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinmesi İçin Yapılması Gerekenler! Detaylar için…

0
1009
Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir Mi?

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir Mi?

Kredi kartını kullanmasak da, ödenmemiş borçlar sorumluluk ister. Her gün, yarın ölecekmiş gibi yaşıyor olsak da, borçlarımızı aydan aya ödesek de, ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi, diye sorunca, konu mirasçılara varır. Mirası almayı reddederlerse, borcu ödemek zorunda kalmazlar, diye bilinir. Bir kefil varsa, kefil öder, mirastan düşülür falan derken bir şekilde ödenmesi için bankalar her yolu dener. Sigorta bu yollardan biri olarak bazı bankalarca zorunlu olarak yaptırılır. Bazen kişi kendisi hayat sigortası yaptırmayı tercih eder. Her iki durumda da, şüpheli bir ölüm değilse, sigorta bütün borçları öder. Redd-i miras durumunda olduğu gibi, şüpheli durumlarda da borçları kimse ödemek zorunda değildir.

Herkes kredi kartı kullanıyor. Ben öldüğümde, artık bir yerden alışveriş yapsın diye mirasçılarıma bıraktığım varlık bedeli karşılığı nedir bilemem ama geçmiş harcamalarım ölen kişinin kredi kartı borcu silinir midiye sorgulatır ve silinmez. Bankalar ölenin yakınlarıyla irtibata geçer, parayı tahsil etmek için sorumluluk sahibi bir muhatap belirlenir ve yasal süreç bu şekilde devam eder. Pek çok kişi zaten sigortalı olduğunu farz edebilir ama bu sadece işsizlikle alakalı bir sigorta durumudur, ölümle değil. Yasal takipçilerinden tahsil edilecek olan meblağ, merhumun yasal evraklarıyla birlikte bankanın herhangi bir şubesine iletilir. Hayat sigortası yok da sadece borcu varsa, ölen kişinin tüm yasal bilgilerini bankaya iletilip, borcu mirasçılar ya da kefiller tarafından kapatılıp, kartı hizmete kapattırılmalıdır. Merhumun defnine kadar resmi ölüm belgelerini saklamanız iyi olacaktır.

Bankaya başvuru bile yapmadan borçların silindiği durumlar da var. Bazı sosyal duyarlılık içeren hallerde, ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi, buna bankalar karar verir. Bazen doğal afet durumlarında, ertelenebilir ya da silinebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here