Otomatik Ödeme Talimatı ve Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Otomatik Ödeme Talimatı Yararları Nelerdir? Karşılaşabileceğiniz Sorunlar Nelerdir? Tüm detaylar için…

0
301
Otomatik Ödeme Talimatı ve Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Bankalar kişilere maddi olarak birçok hizmet sunmaktadır. Kredilerden tutunda kartlara kadar birçok farklı alanda hizmetleri olduğu gibi bankaların otomatik ödeme gibi hizmetleri de vardır. Otomatik ödeme talimatları bankaların sunmuş olduğu çok kullanışlı hizmetlerden birisidir. Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz zaman bankalar sizin adınıza otomatik olarak faturalarınızı ya da diğer giderlerinizi ödeyecektir. Otomatik ödeme çok kullanışlı bir hizmettir. Otomatik ödeme sayesinde SGK primlerinizden tutunda elektrik faturalarınıza doğalgaz faturalarınızdan tutunda su faturalarınıza kadar birçok farklı ödemenizi otomatik ödeme talimatı ile kolayca ödeyebilirsiniz. Ayrıca birçok özel kuruma ya da kamu kurumuna da otomatik ödeme talimatı ile kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Yararları

Otomatik ödeme talimatı çok yararlı bir uygulamadır. Otomatik ödeme talimatı yararlarından en önemlisi ise faturalarınızı unutup ödememe derdinden kurtulmanızdır. Mesela bir faturayı ödemeyi unutursanız o faturaya sürekli gecikme zammı uygulanacak ve sizin karşınıza bu fatura çok daha yüksek bir miktarda çıkacaktır. Ayrıca fatura ödemesini yapmadığınız bir hizmet kesilebilir. Mesela internet faturanızı ödemediğiniz zaman internet hizmetiniz faturanızı ödeyene kadar kapanabilir. Bu süreçte internet hizmetinden mahrum kalırsınız. Ayrıca bu süreçte internetin kapanmasından dolayı tekrar açılması için kurum sizden ek ücret isteyebilir. Buda sizin için ek masraf olacaktır. Ancak otomatik ödeme talimatı sayesinde faturalarınız tam gününde gecikmeden ve gecikme zammı uygulanmadan ödenecektir. Ayrıca otomatik ödeme talimatı yararlarından biriside fatura ödemek için vezneye ya da herhangi bir yere gitmeniz gerekmeyecek olmasıdır. Bu sayede de yorulmadan faturalarınızı kolayca ödeyebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatında Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

Otomatik ödeme talimatında birtakım sorunlar olabilir. Otomatik ödeme talimatında karşılaşabileceğiniz sorunlardan birisi hesapta yeterli para olmaması durumunda ödemenizin yapılmamasıdır. Bu yüzden fatura ödemeyi unutabilirsiniz. Örneğin bir fatura hesapta para olmadığı için ödenmezse bu karşınıza gecikme zamlı bir halde çıkacaktır. Otomatik ödeme talimatında karşılaşabileceğiniz sorunlardan biriside hem bankanın otomatik ödeme yapması hem de sizin faturayı ödemeniz olacaktır. Örneğin otomatik ödeme talimatı verdiğiniz unutup ödeme yaparsanız bunu düzeltmek için ödeme yapılan kurumla iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here