Senetle Kredi Nedir?

Senetle Kredi Nedir? Senetle Kredi Almak İçin Yapılacak İşlemler Nelerdir? Kimler Senetle Kredi Alabilir? Detaylar için…

0
1153
Senetle Kredi Nedir?

Senetle Kredi Nedir?

Senet, halk arasında bono yani (borç senedi) olarak anılır. Anlamı ise birçok belge ve bir hukuki iddianın delilini oluşturur. İki tarafta imza atar ve kesinlikle inkar edilemez bir delildir. Genelde bir mali ya da mülkiyet ilişkisinin kabulü anlamındadır. Senetle kredi ise; bankaların kredi alamayan şahıslar için sağladığı bir kolaylıktır. Şöyle ki bankalar kredi almak isteyen kişiler hakkında detaylı araştırmalar yapar kredi notuna bakar, başvuru ve sonrası işlemler sürecinde titizlikle takip eder çoğu zaman onay veremez ve bazı kişiler bu yüzden kredi alamaz. İşte devreye o zaman senet karşılığı kredi girer. Borç para almak isteyenler, senetle borç veren kişi ve kurumlara ulaşır.

Senetle kredi almak için faiz oranlarının ve vade miktarının yasal olarak önceden bilinmesi ve o doğrultuda belirlenip uygulanması, hem borç parayı alan kişi için hem de borç parayı veren kişi için oldukça önemlidir. Konut kredileri ve diğer alanlarda ki yer alan önemli ürünler elde edilmesi söz konusu olduğu için, senet olarak verilen bu borçların her zaman önemli bir miktarını elde etmek gerekir. Firmalar kullanmış oldukları krediyi, vadesinden önce kapatabilirler veya yeniden kullanabilirler. Ülkemiz de çok fazla bankanın vermediği bu senet kredileri, çekilmek istenilen tutarın belirlenmesinde senet miktarı önemlidir. Bu senet kredilerini veren bankalar zaten kendi çaplarına göre belirli bir limit, faiz oranı ve ödeme koşulları koyarlar. Krediyi alacak kişilerin araştırma yaparak en uygun faiz oranlı ve ödeme koşulları kendilerine en yakın olan bankaları tercih etmesi gerekmektedir. Bu kredileri özel bankaların yanında devlet bankaları da vererek müşterilerine en iyi hizmeti sunarlar.

Senetle kredi almak için yapacağınız tek şey öncelikle bankanızı seçmek ve bir ön görüşme ayarlamaktır. Ön görüşme sırasında bankalar size verebileceği miktarı ölçer senetleri inceler ve ona göre karar verilir. Daha sonrasında ise anlaşma yapılır ve imzalar atılır. Ödeme olanı çıkar ve bütçeler ona göre ayarlatılır. Ön görüşmeye giderken yanınızda kimlik belgesini gösteren belge ve tahsil edilmeyi bekleyen senedin olması yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here