Taşıt Kredisi Nedir? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Taşıt Kredisi Nedir? Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Detaylar için…

0
783
Taşıt Kredisi Nedir? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Taşıt Kredisi Nedir?

Ayaklarınızı yerden kesmek için bir araç almak istiyorsunuz fakat elinizde yeterli miktarda nakittiniz yok ise bu açığı kapatmak için bankalardan taşıt kredisi çekebilirsiniz. Taşıt kredisi; oto kredisi, araç kredisi ya da otomobil kredisi olarak da adlandırılmaktadır. Sıfır kilometre araçlar ile ikinci el araçların en çok 5 yaşına kadar olanlarında taşıt kredisi kullanılabilmektedir. Taşıt kredisinde faiz oranı ve vade bankadan bankaya değişkenlik göstermekte olup maksimum 60 ay vade ile kredi çekilebilmektedir. Bu konuda karlı olabilmek adına tüm bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını karşılaştırarak sizin için en hesaplı olan seçeneği seçmeniz ve o bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir.

Günümüzde evinizin bütçesini zorlamadan bir araba sahibi olmak ya da arabanızı bir üst modeli ile yenilemek gün geçtikçe daha da zor bir hal almaya başlamıştır. Özellikle son dönemlerde oldukça artış gösteren taşıt kredisi faiz oranları tüketicilerin kredi çekme konusunda zorlamakta ve düşündürmektedir. Bankalar kredi miktarını belirler iken aracın değerinin tamamını karşılamazlar. Kullanacağınız kredi miktarı aracın yaş durumuna göre de değişkenlik göstermektedir. Aracınız sıfır kilometre ise aracın o anki piyasa değerinin % 70 – 90‘na kadar kredi kullanmanıza olanak sağlar. Eğer ki aracınız 2. el ise kasko bedelinin % 60 – 80’ne kadar kredi kullanmanıza olanak sağlar. Aracınızın kaskosunu kredi aldığınız bankadan yaptırdığınız takdirde faiz oranı indirimi ve dosya masraf indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Acentalar bankalar ile zaman zaman yaptığı anlaşmalar gereği tüketicilere avantajlı faiz oranı seçenekleri sunmaktadır.

Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayalinizdeki araca kavuşmak için taşıt kredisi nasıl alınır sorusunun cevabına karşılık olarak taşıt kredisi kullanmak isteyen kişinin kredi notunun yüksek olması gerekir demek yerinde olacaktır. Buda şu demek oluyor kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, olan borcu ya da taksitlerini düzenli ve zamanında ödüyor olması, hâlihazırda fazla borcunun bulunması, karşılıksız çekinin olmaması direkt kredi notunu yükseltir. Her banka taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilerden düzenli bir gelirinin olmasını ister çünkü düzenli gelir miktarınız ne kadar taşıt kredisi kullanabileceğinizi belirleyen en önemli etkendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here