Ticari Kredi Kullanımı!

Ticari Kredi Kullanımı! Kimler Ticari Kredi Kullanabilirler? Ticari Kredi Kullanmanın Avantajları! Detaylar İçin…

0
1601
Ticari Kredi Kullanımı!

Ticari Kredi Kullanımı!

Bankalar tarafından nakit ihtiyacını karşılamak üzere verilen kredilerin iki türü bulunmaktadır. Bunlar bireysel olarak başvurup alabileceğiniz bireysel krediler ve bir firma olarak ticari sicil kaydına sahip olan kurumların başvurmuş olduğu kurumsal da denilen ticari kredi türleri bulunmaktadır

Birkaç şekilde sınıflandırılması mümkün olan kurumsal kredilerin genel sınıflandırılmasında daha çok Spot Krediler ve Rotatif Krediler olarak adlandırılan iki tür bulunmaktadır. Bunlar içinde Spot Kredilerin taksitli kredilerden farkı bulunmaktadır. Bu kredi türünde alacağınız kredinin anaparasını vade sonunda bir kerede ödemeniz söz konusudur. Burada uygulanan faizler ise krediyi çeken firma yetkilisi ile krediyi veren banka arasında önceden kararlaştırılarak mutabakata varılmaktadır.

Ticari kredi türlerinden bir diğeri olan Rotatif Krediler ise süreklilik taşıyan bir kredi türü olarak karşımıza çıkar. Bu kredi türünün kredi kartı kullanımı ile benzerlik gösterdiğini söyleyebilmemiz mümkündür. Bu kredi türünde banka ile kararlaştırılan kredi limiti belirli sürelerde harcanıp geri ödenerek kullanılabilmektedir. Bu kredi türünde limit boşluğu sürekli değişkenlik göstermektedir. Limitinizin değişikliğinde şirketinizin durumu da etkili olmaktadır.

Kurumsal olarak kullanılabilecek kredilerde teminatlı ve teminatsız olarak adlandırılan krediler de bulunmaktadır. Aslında tüm kredi türlerinde olduğu gibi söz konusu ticari kredi olduğunda da talep ettiğiniz limit, maddi durumunu gibi etkenler nedeni ile farklı taleplerde bulunulması söz konusu olabilmektedir. Kullanacağınız kredi çok yüksek bir miktar değilse teminat göstermenize gerek kalmadan kredi kullanabilmeniz söz konusu olabilmektedir, ancak alacağınız kredi tutarı için risk arz ettiği düşünülen durumlar varsa teminatlı kredi kullanmanız gerekebilmektedir.

Kredi kullanırken hangi amaçla kullanmak istediğiniz size Spot ya da Rotatif kredi türlerinden hangisini kullanmanız gerektiği konusunda bilgi verebilecektir. Aynı şekilde kullanacağınız miktar ve bankanın kendi politikaları nedeni ile de teminat göstermeniz gerekebilmektedir. Bu teminatın illa bir mal mülk olması gerekmez, banka kabul ederse bir kişiyi de kefil gösterebilirsiniz.

Ticari Kredi Kullanmanın Avantajları

Birçok kişi ve firma kazancını artırabilmek için büyümeye gitmek isteyebilmektedir. Bunun için yeni atılımlar yaparak yeni iş kollarında da faaliyet göstermeye çalışabilmektedir. Ancak bunun için gerekli sermayeye sahip olmamaları durumunda ticari kredi kullanmaları gerekebilmektedir. Bu da en uygun biçimde bankalar aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Pek çok banka çeşitli kampanyalar aracılığı ile küçük işletmelerin büyümek için yapmak istediği atılımlarda gerekli olan sermaye ihtiyacını giderebilmek amacıyla kredi seçenekleri sunmaktadır. Bu krediler çok çeşitli şekillerde kullanılabildiğinden özellikle büyüme odaklı çalışan firmalar için bulunmaz fırsatlar olarak görülebilmektedir.

Klasik olarak verilen ticari kredi türlerine baktığımızda genelde firmaların anlaşmalı bankaları bulunduğunu ve bu bankalar aracılığı ile nakit ihtiyaçlarını karşıladıklarını görebilmemiz mümkündür. Bu bankalar anlaşmalı oldukları firmalara belli limitlerde kredilerinin hazır olduğunu söylemektedir. Tıpkı kredi kartı kullanır gibi bankalardan işiniz için gerekli olan kredileri kullanabilmeniz mümkündür.

Limite bağlı olarak kullanılan kredilerin yanı sıra dilediğiniz tutarları belirleyebildiğiniz ve aylık taksitler halinde ödeyebildiğiniz kredi çeşitleri de bulunmaktadır. Bu kredilerde de çektiğiniz kredileri her ay düzenli olarak geri ödemeniz söz konusu olabildiğinden daha rahat bir ödeme yolu olması ve bu sebeple daha fazla tercih edilmesi söz konusudur. Firmalar ödeme konusunda sıkıntı çekmemek ve ödeme işlemini zamana yayabilmek için de bu yolu seçebilmektedirler.

Tüm bu seçeneklerin yanı sıra kullanılan ticari kredi türleri içinde aldığınız kredi borcunu toplu olarak ödemenize olanak sağlayan türler de bulunmaktadır. Bunların da kullanıcıya sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Özellikle kısmi bir süre için nakde sıkışan firmaların aldıkları kredi tutarını belirttikleri sürede toplu olarak ödemesini sağlayan bu kredi çeşidi sayesinde işiniz için gerekli olan nakdi rahatlıkla bulabilmeniz ve sizin için uygun olan bir zamanda ödeme güçlüğü çekmeden ödeyebilecek olmanız büyük bir avantajdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here