Vadeli Hesaplarda Risk Var mı?

Vadeli Hesaplarda Risk Var mı? Vadeli Hesaplarda Risk Oranını Nasıl Öğrenebiliriz? Detaylar İçin…

0
933
Vadeli Hesaplarda Risk Var mı?

Vadeli Hesaplarda Risk Var mı?

Uzun vadeli yatırımları seven, risk sevmeyen, yatırımlarının belli vadeler sonrası belli oranlarda değerlendirmek isteyen yatırımcıların tercih ettiği yatırım türü Vadesiz Hesaplardır.

Makale başlığında belirtildiği gibi vadeli hesaplarda risk yoktur. Bankalardan açacağınız TL, Döviz ve altın vadeli yatırımlarda, belirlediğiniz vade sonuna kadar yatırımlarınızı kullanmadığınızda vade sonunda önceden belirtilen oran kadar yatırımlarınıza faiz alırsınız.

Döviz ve altın vadeli hesaplarda, yatırımın piyasa kurunda ki inişleri ve çıkışları yatırımınızı etkiler. Eğer ki döviz ve altının piyasa kurlarında fiyatında ciddi düşüler yaşanıyorsa vadeli hesapları tavsiye edemeyiz. Anlık müdahale yapabiliyorsanız ve piyasayı takip ediyorsanız vadesiz hesap en uygun yatırım aracı olacaktır. Vadeli hesaplarda vade bitiminden önce yatırımınıza müdahale ederseniz bankanın vereceği faiz getirisinden kesinlikle yararlanamazsınız.

Vadeli hesaplarda ki yatırımlarda, vade bitiminde elde edilecek faiz getirisinin %15’i stopaj vergisi olarak kesilmektedir. Bu vergi zorunlu bir vergi olup devlet tarafından alınan bir vergi çeşididir. Ülkemizde hangi bankadan vadeli hesap açarsanız açın hesabınızda ki yatırımın 100.000 TL’ye kadar olan kısmı devlet garantisi altındadır.

Yani banka iflas etse veya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından el konulsa bile vadeli hesaplarınızda ki 100.000 TL kadar olan kısımlar Mevduat Sigorta Fonu tarafından sigortalandığı için garanti altındadır. Bu 100.000 TL’lik kısım döviz ve altın yatırımları için de geçerlidir. Döviz ve altında uygulanan sistem ise yatırımın 100.000 TL’ye denk gelen kısımlarıdır.

Diyelim ki vadeli hesabınızda 40.000 dolar var ve doların o gün ki kur değeri 3 TL. Bankanın iflası veya devlet tarafından el konulması sonrası 100.000 TL’ye tekâmül eden ortalama 33.000 doları devlet garantisi altındadır. Altında da aynı mantık geçerlidir. Bu yüzden 100.000 TL’yi geçen ve vadeli hesaplara yatırmak isteyen yatırımcılar, yatırımlarını 100.000 TL’ye eşit olacak şekilde başak bankalara vadeli hesap açarak değerlendirebilirler. Böylece tüm yatırımlar güvence altına alınmış olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here